LIST DO RODZICÓW CZ. 3

wrozka.edu.pl 1 miesiąc temu

List do rodziców cz.3

Holistyczne podejście do rozwoju dziecka.

Czy wiesz jak dbać o mózg dziecka?

Czy wiesz jak usprawnić pracę mózgu, tak aby „centrala dowodzenia” nigdy nie zawodziła?

Dbałość o higienę mózgu musi zachować każdy, niezależnie od wieku. Dzieci, aby ich rozwój intelektualny, społeczny, emocjonalny przebiegał prawidłowo. Dorośli by móc sprostać nadmiernemu pędowi życia. Ludzie starsi, aby zapobiec chorobom wieku starczego jak: Alzheimer, Parkinson, demencja itd.

Rozwiązanie jest proste, ale jak każdy proces wymaga systematyczności i kształtowania adekwatnych nawyków i wyeliminowania złych ( kawa, alkohol, papierosy, cola, energetyki, cukier, żywność przetworzona).

Oto cztery kroki które zapewnią Tobie i bliskim sprawność intelektualną :

KROK 1– Sen to pierwszy podstawowy krok. Najzdrowszy i najbardziej optymalny sen to ten , który odbywa się między 21 a 6. Należy pamiętać o wywietrzeniu pokoju, odpowiedniej temperaturze pomieszczenia( nie za ciepłej). Ostatni posiłek przed snem nie powinien być krócej niż 2h. Ważne jest ograniczenie, a w przypadku dzieci wyeliminowanie niebieskiego światła ( komputera , komórki, telewizora). Preferowana aktywność- relaksacja, słuchanie muzyki, czytanie książek.

KROK 2– Gimnastyka mózgu „ Mózg można rozwijać tak jak ćwiczy się mięśnie, im częściej się nim posługujemy tym jest sprawniejszy” D. Obrein. Tak jak trening fizyczny utrzymuje w dobrej kondycji nasze ciało, tak ćwiczenia pamięciowe uelastyczniają funkcjonowanie mózgu. Warto więc uczyć się nowych rzeczy-języków, wierszy, gier, skojarzeń , rozwiązywać krzyżówki i inne. Ważna jest także synchronizacja półkul-pisz obiema rękami jednocześnie, wchodż tyłem po schodach, naucz się żonglować trzema piłeczkami itd.

KROK 3– Aktywność fizyczna –Poprawia nastrój poprzez produkcję endorfin, chroni przed stresem, rozładowuje napięcie, sprzyja produkcji neuronów. Warto biegać, spacerować, pływać, jeździć na rowerze, gimnastykować, tańczyć, albo chociaż robić kilka wdechów przy otwartym oknie. Warto robić przerwy w nauce. PAMIETAJ-mózg jest skoncentrowany jedynie przez ok. 30-40 minut.

KROK 4– Dieta dla mózgu- kwasy omega3- mózg to głównie tłuszcz i potrzebuje zdrowych tłuszczy (ryby, orzechy, nasiona). Witaminy i minerały- wit. z grupy B(orzechy , fasola, groch, orzechy, jajka, szpinak). Pierwiastki- żelazo, magnez , potas, cynk, selen, fosfor( orzechy, pestki, owoce, warzywa, rodzynki, awokado). Przeciwutleniacze- substancje które chronią przed przedwczesnym starzeniem mózgu ( przyprawy-cynamon, imbir, kurkuma, zioła, szpinak, brokuły, czarne i czerwone owoce). Warto pamiętać o piciu wody , ok. 2l dziennie, która wspomaga procesy biochemiczne mózgu i jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu.

NAJWAŻNIEJSZE : Kochaj siebie i innych- zdrowe relacje międzyludzkie są najlepszym afrodyzjakiem i lekiem dla mózgu

opr. Ewa Naczyńska

Idź do oryginalnego materiału