Literackie zmagania uczniów z dysleksją. Laureaci dziś otrzymali nagrody

doxa.fm 1 miesiąc temu
Fot.: Radio Doxa

Po raz kolejny w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu uczniom szkół podstawowych i średnich rozdano nagrody w konkursie „Piszę, bo lubię, chcę i mogę”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół województwa opolskiego, u których stwierdzono dysleksję, dysortografię lub dysgrafię. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży ze specyficznymi trudnościami w nauce do podejmowania prób literackich i docenienie ich zdolności.

– W tej edycji wydarzenia spłynęło trzydzieści prac, a dziś nagradzamy i wyróżniamy dwanaście z nich – mówi Jolanta Fąfrowicz, nauczyciel konsultant w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. – Mamy trzy pierwsze miejsca, trzy drugie oraz trzy trzecie, a także wyróżnienia. Mamy w tym konkursie trzy kategorie wiekowe: klasy 4-6, 7-8 i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Dzieci z klas 4-6 pisały baśń, pozostali – opowiadanie. Konkurs miał temat przewodni: „Jeszcze jeden krok”.

– Moją pracę na konkurs napisałem w trzy dni, choć wcześniej długo myślałem o tym co napisać – mówi Bruno Kończyło z Brzegu. Napisałem baśń o chłopcu, który wszedł do gry wideo. Było tam dużo magicznych przedmiotów. To była, jak dla mnie, bardzo ładna baśń.

– Marlena jest bardzo ambitną osobą i bardzo dobrze się z nią współpracuje – mówi Joanna Górka, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych w Opolu. – Od początku naszej znajomości pisała fantastyczne prace, dlatego zdecydowałyśmy się na udział w tym konkursie.

– Trudno było napisać pracę na konkurs, ale poradziłam sobie dzięki pani Joasi oraz rodzicom – dodaje Marlena, laureatka konkursu. Napisałam o dziewczynce, która jak ja, walczy z dysleksją. Napisałam o tym, iż jeszcze tylko jeden krok do sali, w której są lekcje, a ona nie chciała w nich uczestniczyć. Na szczęście zmieniła zdanie i chciała chodzić z innymi dziećmi na lekcje. To opowieść o mnie, bo też się z tym problemem zmagałam.

Dodatkową nagrodą dla wybranych prac będzie publikowanie ich w w kwartalniku „Modelowe nauczanie”, który następnie zostanie rozesłany do 25 największych bibliotek w naszym kraju.

Jolanta Fąfrowicz, Bruno Kończyło, Joanna Górka, Marlena:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału