Luty w Pałacu Młodzieży. Obserwacje nieba przez teleskop, seanse filmowe, audycje, warsztaty i wiele więcej!

metropoliabydgoska.pl 2 godzin temu

Luty w Pałacu Młodzieży. Przedstawiamy harmonogram na rozpoczynający się miesiąc.

Pałac Młodzieży jak zwykle zaprasza odwiedzających na interesujące seanse filmowe, ale nie tylko! Na gości będą czekały również interesujące spotkania, warsztaty i wiele innych atrakcji! Poznajcie harmonogram na rozpoczynający się drugi miesiąc roku.

Luty w Pałacu Młodzieży – harmonogram

5 lutego (środa), godzina 17:00
Kicz jako element życia Bydgoszczan w „Moście Królowej Jadwigi” Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Wykład prof. Ewy Góreckiej w ramach cyklu „Bydgoszcz w kulturze, kultura w Bydgoszczy” organizowanego we współpracy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Pałacu Młodzieży. Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”. Wstęp wolny. Miejsce: sala 115.

6 lutego (czwartek), godzina 19:15
Seans filmowy: Dziewczyna z igłą (Pigen med nålen), reż. Magnus Von Horn, Polska, Szwecja, Dania 2024, 123 min.
Kopenhaga, tuż po I wojnie światowej. Karoline (Victoria Carmen Sonne), młoda pracownica fabryki, zachodzi w ciążę i z dnia na dzień ląduje na bruku. Gdy na swej drodze spotka Dagmar (nagrodzona w Gdyni Trine Dyrholm), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, która zaoferuje jej schronienie i pracę w charakterze mamki, trafi w sam środek zagadkowych wydarzeń. Czy relacja między kobietami, początkowo oparta na zaufaniu, wytrzyma konfrontację z mrocznymi sekretami? Jak wiele można wybaczyć komuś, kto w najtrudniejszym momencie wyciągnął do ciebie pomocną dłoń? Karoline – a wraz z nią widzowie – zmuszona będzie do znalezienia odpowiedzi na pytanie o granice dobra i zła.

6 lutego (czwartek), godzina 19:30
Pałacowe Planetarium, czyli obserwacje nieba przez teleskop. Spotkanie przed budynkiem Pałacu Młodzieży poprowadzi pan Artur Wrembel. W przypadku niepogody odbędzie się prelekcja w sali 209.

7 lutego (piątek), godzina 9:30
Poradnia Rozwoju Zdolności – warsztaty wsparcia psychologicznego dla zdolnych uczniów szkół podstawowych (kl. VI i VIII). Temat: „Jak uczyć się skutecznie”. Celem warsztatu będzie rozbudzenie w młodzieży zaangażowania do uczenia się z wykorzystaniem różnych technik uczenia się.

Prowadzące: panie psycholog Sonia Szczurek i Magdalena Borowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy. Przewidywany czas spotkania – ok. 3 godziny dydaktyczne. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Z jednej szkoły można zapisać maksymalnie 5 najzdolniejszych uczniów. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy kierować do 31.01.2025 do koordynatora programu „Zdolni znad Brdy” – Małgorzaty Maćkowiak, e-mail: malgorzata.mackowiak@palac.bydgoszcz.pl lub tel. 52 321 00 81 wew. 310. Zajęcia organizowane są przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”. Miejsce: Pałac Młodzieży, sala 115.

10 lutego (poniedziałek), godzina 10:30 i 12:00
Zabawowy Klub Filmowy Malucha dla przedszkoli. Podczas spotkania przedszkolaki oglądają trzy polskie filmy animowane (Reksio, Bolek i Lolek, Miś Kudłatek, Pampalini, Przygody Myszki i inne). Pokazy przeplatane są rozmową z dziećmi na temat filmu, a także licznymi tematycznymi zabawami ruchowymi i animacjami muzycznymi. Obowiązują wcześniejsze zapisy grup.

13 lutego (czwartek), godzina 19:15
Seans filmowy: Sztuka pięknego życia (We Live in Time), reż. John Crowley, Wielka Brytania, Francja 2024, 108 min.
Nagły wypadek samochodowy splata losy Almut (Florence Pugh) i Tobiasa (Andrew Garfield), odmieniając je na zawsze. Od momentu, kiedy wspólnie trafiają na pogotowie, zaczyna w nich kiełkować silna więź, która z biegiem czasu przeradza się w głębokie uczucie. Poprzez migawki ich wzajemnego zauroczenia, budowania domu i stawania się rodziną – nieoczekiwanie wychodzi na jaw prawda o zdrowiu Almut, która może zachwiać fundamentem tego, co stworzyli. Paradoksalnie, motywuje to parę do realizacji marzeń i uczy cenić każdą chwilę z niekonwencjonalnej drogi, jaką obrało ich życie.

14 lutego (piątek), godzina 10:30
Czytadełko – spotkania czytelnicze dla grup zorganizowanych z przedszkoli.

15 lutego (sobota), godzina 10:00
29. Powiatowy Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej „Wędrówki z poezją”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I–VI szkół podstawowych i stanowi jedną z najpopularniejszych propozycji artystycznych Pałacu Młodzieży, dedykowaną młodym talentom z naszego miasta i powiatu. To wydarzenie o bogatej tradycji – od 1996 roku promuje kulturę słowa w środowisku szkolnym, rozwija umiejętności recytatorskie i wokalne dzieci i młodzieży, a także stwarza okazję do prezentacji talentów na scenie poza murami szkoły.

Święto poezji co roku gromadzi reprezentantów licznych szkół podstawowych z Bydgoszczy i okolic. Kulminacyjnym momentem tego przedsięwzięcia jest koncert galowy, podczas którego finaliści konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej występują w widowisku artystycznym na scenie sali widowiskowej. W koncercie, na który serdecznie zapraszamy mieszkańców naszego miasta, biorą także udział dziecięce zespoły taneczne z Pałacu Młodzieży. Tegoroczny koncert galowy odbędzie się 12 kwietnia – już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania!

17 lutego (poniedziałek), godzina 9:00 i 11:15
Seans filmowy dla uczniów klas III-VI. Bilet: 8 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc: dominik.wierski@palac.bydgoszcz.pl.

19 lutego (środa), godzina 9:30 i 11:00.
Audycja muzyczna. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zgłoszenia przyjmuje Patrycja Cywińska-Gacka: tel. 52 321 00 81 wew. 324; tel. 660 448 499; p.cywinska-gacka@palac.bydgoszcz.pl.

20 lutego (czwartek), godzina 19:15
Seans filmowy: W pokoju obok (La habitación de al lado), reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania, USA 2024, 100 min.
Pierwszy anglojęzyczny film Pedro Almodóvara. W Nowym Jorku spotykają się przyjaciółki sprzed lat: wzięta pisarka Ingrid (Moore) i Martha (Swinton), reporterka wojenna, która toczy właśnie najważniejszą bitwę swojego życia. Rozdzieliły je zawodowe i prywatne wybory, a na nowo połączy los, którego się nie wybiera. W dramatycznych okolicznościach Ingrid i Martha dostrzegą szansę, by jeszcze raz przeżyć coś wspólnie.

21 lutego (piątek), godzina 9:00 i 11:15
Seans filmowy dla uczniów klas III-VI. Bilet: 8 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc: dominik.wierski@palac.bydgoszcz.pl.

27 lutego (czwartek), godzina 19:15
Seans filmowy: Światłoczuła, reż. Tadeusz Śliwa, Polska 2024, 93 min.
Agata pracuje z nastoletnią młodzieżą w ośrodku wychowawczym, nurkuje na bezdechu, kocha życie i czerpie z niego pełnymi garściami. Nie widzi od dziecka. Robert jest gwiazdą fotografii. Choć mogłoby się zdawać, iż ma wszystko – karierę, popularność, uznanie, to czuje jakby nie miał nic. Ich losy splatają się w nieoczekiwanym momencie – podczas sesji zdjęciowej. To spotkanie rozpoczyna inspirującą podróż ku poszukiwaniu akceptacji i odwadze bycia sobą. Agata uczy Roberta odbierać świat dzięki wszystkich zmysłów. On uczy ją otwartości na to, co nowe, nieznane. Wspólnie zmierzą się z własnymi ograniczeniami, przeszłością i zawalczą o to, co w życiu najważniejsze – o miłość.

Idź do oryginalnego materiału