Prace lubelskiego artysty malarza Jerzego Chodora do końca września możemy oglądać w Miejskiej Bibliotece
Wystawa Jerzego Chodora „Kartki z podróży” to efekt obserwacji i utrwalonych w pamięci wrażeń.
– To trzecia odsłona tej wystawy. Są to polskie krajobrazy Podlasia, Podkarpacia, północnej Polski, czy panoramy miast. To też podróże w czasie ku ludziom i miejscom, których już nie ma – mówił artysta podczas wernisażu w lubartowskiej bibliotece.
Obrazy wykonane są w technice kredki i pastelu.
Jerzy Chodor urodził się i mieszka w Lublinie, gdzie w 1977 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida. Jest absolwentem Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (rok 1984).
W latach 1984-2022 pracował w instytucjach konserwatorskich i muzealnych. W Pracowniach Konserwacji Zabytków kierował pracami przy rekonstrukcji polichromii ściennych w staromiejskich kamienicach Lublina. Brał również udział w działaniach konserwatorskich poza granicami kraju (Ryga, Koszyce, Bad Honnef). Jednocześnie prowadził prywatną działalność zawodową, zajmując się konserwacją ruchomych obiektów zabytkowych i polichromii ściennych w kościołach i cerkwiach.
Pracował także w Muzeum Archidiecezjalnym Sztuki Religijnej i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Równolegle z pracą konserwatora zajmował się działalnością artystyczną, realizując swoje artystyczne projekty. Niektóre finalizowane były wystawami, na których prezentował ikony, grafikę komputerową czy malarstwo i rysunek. Prace te zamykane były w cykle m.in. „Prawosławie”, „Duchowe pogranicze”, „Świat pikselem malowany”, „Oknem widziane”.
Obecnie, będąc już na emeryturze, przez cały czas stara się spełniać swoje artystyczne pasje.
(kw)