Małopolska Noc Naukowców 2024 – Jubileuszowa 18. edycja pełna niespodzianek!

miastons.pl 2 dni temu

Już po raz osiemnasty Małopolska Noc Naukowców (MNN) zaprasza do świata fascynujących eksperymentów, odkryć i naukowych emocji! W tegorocznej edycji, która odbędzie się 27 września 2024 roku, ponad 70 instytucji z całego regionu przygotowało pełen atrakcji program skierowany do pasjonatów nauki w każdym wieku. Jubileuszowa edycja to nie tylko symboliczne wejście w dorosłość, ale również okazja do jeszcze większej integracji i inspiracji – pokazujemy, iż nauka jest dla wszystkich, niezależnie od wieku. Na uczestników czekają widowiska naukowe, warsztaty, pokazy i wiele innych atrakcji! Koordynatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

W konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczną Małopolską Noc Naukowców wzięli udział: wicemarszałek województwa małopolskiego Ryszard Pagacz, prof. dr hab. Piotr Jedynak – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i dr hab. Marcin Wieczorek – Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Rekordowa edycja
Tegoroczna Małopolska Noc Naukowców odbędzie się na rekordową skalę w porównaniu do wcześniejszych edycji. Jak zatem wygląda MNN2024 w liczbach?

  • 12 miast i miejscowości regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Niepołomice, Chrzanów, Wadowice, Krzeszowice, Zakopane, Sułkowice-Bolęcina, Klecza Dolna),
  • ponad 70 instytucji, które przygotowały program wydarzenia, w tym uczelnie, instytuty naukowe, instytucje kulturalno-edukacyjne, centra badawcze przedsiębiorstw,
  • ponad 150 lokalizacji, w których odbędą się wydarzenia w trakcie Nocy,
  • ponad 3 000 aktywności: warsztaty, eksperymenty, pokazy, wykłady, spotkania z naukowcami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień laboratoriów, konkursy i wiele innych,
  • ponad 2 600 naukowców, pracowników i studentów z partnerskich instytucji, którzy przygotowali tak bogaty program wydarzenia.

Warto też podkreślić, iż Małopolska Noc Naukowców to część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, która odbywa się w 23 krajach i ponad 400 miastach Europy. Każdego roku uczestniczy w niej ponad 1,5 mln osób.

MNN łączy pokolenia – Nauka dla wszystkich, bez względu na wiek
– Tegoroczna edycja MNN to wyjątkowa, „dorosła” już edycja. Naukowcy przygotowali coś specjalnego nie tylko dzieci, młodzieży oraz ich rodziców, ale również dla seniorów i studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Program jest dostosowany do wszystkich odbiorców, a nauka dostępna dla wszystkich – niezależnie od metryki. Specjalne wydarzenia przygotowane z myślą o starszych uczestnikach pozwolą odkryć naukowy świat w nowym świetle i udowodnią, iż na zdobywanie wiedzy nigdy nie jest za późno – przekonywał podczas konferencji prasowej wicemarszałek Ryszard Pagacz.

Nowości – Zakopane i nowi partnerzy MNN 2024
Małopolska Noc Naukowców 2024 po raz pierwszy zawita do Zakopanego. Stolica polskich Tatr dołącza do grona miast uczestniczących w wydarzeniu, a jej przedstawicielem jest Muzeum Tatrzańskie im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Mnóstwo nowości również w Krakowie. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców odwiedzimy wyjątkowy fort, będący niegdyś jednym z obiektów austriackich dzieł obronnych rozmieszczonych wokół Krakowa – dziś funkcjonujący jako obiekt muzealny, leżący na szlaku Twierdzy Kraków i siedziba nowego partnera MNN, Fundacji Pełnej życia – Fort Sztuki i Życia. Fani klocków Lego z pewnością nie ominą wystawy „Lego Technic” w Świecie Małych Techników przy ul. Kościuszki, a amatorzy nocnych eskapad będą mogli wziąć udział w nocowaniu w krakowskim Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. Na liście nowości mamy też powracające do grona partnerów Centrum Nauki i Zmysłów „WOMAI”, które przedstawi innowacyjne i inspirujące aktywności.

Dodatkowo, nowe instytucje wzbogacają program na terenie Małopolski, współpracując m.in. z Akademią Tarnowską oraz Wadowickim Centrum Kultury. Dzięki ich wsparciu uczestnicy będą mogli doświadczyć nauki w jeszcze ciekawszej formie!

Znane i lubiane – powrót ulubionych wydarzeń
Małopolska Noc Naukowców to także mnóstwo sprawdzonych „hitów”, które co roku przyciągają rzesze uczestników. Symulatory na Politechnice Krakowskiej, Triki Fizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN, zabawy z ciekłym azotem oraz przejażdżka traktorem na Uniwersytecie Rolniczym, komora bezechowa w Akademii Górniczo Hutniczej czy pokazy w obserwatoriach astronomicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Niepołomicach to tylko niektóre z atrakcji, które ponownie pojawią się w programie. Wszystkie wydarzenia to gwarancja fascynującej zabawy i nauki w jednym!

Rejestracja na wybrane wydarzenia
Większość wydarzeń jest otwarta i dostępna dla wszystkich, jednak niektóre z gamy ponad 3 000 aktywności wymagają wcześniejszej rejestracji. Zapisy na wydarzenia ruszają 19 września o godzinie 9:00 – warto się pospieszyć, aby nie przegapić najlepszych naukowych doświadczeń!

Więcej informacji na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców

Źródło i fot.: UMWM

Idź do oryginalnego materiału