Masy plastyczne – kolorowe, pachnące, bardziej miękkie od modeliny czy plasteliny. Dostarczają wielu doznań i oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Stymulują wszystkie zmysły: węch, wzrok, dotyk oraz smak. Są doskonałym pomysłem na efektywne spędzanie czasu z dzieckiem, mają ogromny wpływ na jego rozwój.
Podczas ugniatania, formowania, zwijania, szczypania czy dłubania dziecko ćwiczy motorykę małą czyli sprawność dłoni i palców. Masy plastyczne są idealnym środkiem ekspresji. Mają terapeutyczną moc – działają wyciszająco, odprężająco, redukują stres. Wspierają rozwój mowy i wiarę we własne możliwości.
Zaburzenia sprawności manualnej mogą przejawiać się w różnej postaci min:
– nieprawidłowej koordynacji oby rąk,
– nadmiernego lub zbyt słabego napięcia mięśniowego,
– nieprawidłowej szybkości i precyzji ruchów.
Mogą się one przejawiać np. trudnościami z zapinaniem guzików, nawlekaniem koralików, układaniem i zbieraniem drobnych elementów, stwarzają problemy z kreśleniem szlaczków, niedokładnym wycinaniem, obniżonym poziomem graficznym pisma ( litery niekształtne, różnej wielkości, wychodzące poza linię).
Aby rozwijać tą sprawność możemy wykorzystywać najprostsze sposoby, takie jak: wydzieranki, wszelkiego rodzaju kolorowanki, rysowanie po śladzie, wycinanie po wyznaczonej linii, odrysowywanie szablonów, bazgranie po kartce, nawlekanie koralików/ makaronu rurek na sznurek, czy przeplatanie tasiemek prze otwory np. wycięte w kawałku kartonu. Najważniejsze, aby dzieci chciały ćwiczyć i aby te ćwiczenia były dla nich zabawą i przyjemnością.
Również lepienie z mas plastycznych jest jednym z ciekawych pomysłów na doskonalenie umiejętności manualnych i grafomotorycznych. Masy plastyczne są jedną z najbardziej lubianych prze dzieci formą zabawy. Każdy rodzaj masy plastycznej świetnie sprawdzi się w tego rodzaju ćwiczeniach.
Ćwiczenia z wykorzystaniem mas plastycznych mają wiele zalet min:
- Ćwiczenie sprawności palców, poprawia to precyzję i płynność ruchu rąk – np. podczas lepienia małych elementów, formowania kulek, zwijania ślimaczków itp.
- Ćwiczenie sprawności całych dłoni, usprawniają prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni np. przedramienia, ramienia i palców – np. podczas ugniatania większej ilości masy, czy też przeciskania jej przez foremki.
- Pozwala także rozwijać dzieciom wyobraźnie i inwencję twórczą.
- Pomagają dzieciom mającym problem z wyciszeniem i wspomagają
koncentrację uwagi.
Zachęcam, więc do zabaw z dziećmi przy użyciu mas plastycznych.
Oto kilka pomysłów na własnoręczne przygotowanie mas.
Masa solna
Składniki:
Szklanka soli
Szklanka mąki
0.5 szklanki wody
Masa solna to jedna z najprostszych i najlepiej znanych mas plastycznych Przygotowanie masy solnej jest bardzo proste – potrzebujemy mąkę, sól i wodę. Z masy solnej można lepić dowolne figurki bądź wycinać kształty. Masę solną można także zabarwić dodając do niej podczas wyrabiania barwniki spożywcze lub przyprawy np. kurkumę dla uzyskania żółtego zabarwienia.
Domowa ciastolina
Składniki:
0.5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki wody
0,3 szklanki drobnej soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka oleju
barwnik spożywczy
aromat zapachowy
garnek
Przepis na ciastolinę, podobnie jak w przypadku innych mas jest bardzo prosty. Do garnka należy wlać wodę, dodać sól, proszek i olej. Następnie rozgrzewamy masę na kuchence i studzimy. Dzielmy masę na kilka części i dodajemy barwniki.
Piasek kinetyczny
Składniki:
Pianka do golenia
2 opakowania sody oczyszczonej
1 kg maki ziemniaczanej
1-2 łyżki płynu do naczyń
Opcjonalnie barwnik spożywczy
Wykonanie: wystarczy wymieszać wszystkie składniki w dużym naczyniu i piasek gotowy.
Slime
Slime to substancja ciągnąca, bardzo lubiana przez dzieci. Podczas tworzenia tej masy można eksperymentować z kolorami, brokatami.
Składniki :
3-5 łyżek kleju płynnego,
3-5 łyżek wody
Łyżka żelu do prania.
barwniki, brokat
W miseczce mieszamy taką samą ilość kleju i wody. Masę należy dokładnie wymieszać. jeżeli slime ma być kolorowy to w tym miejscu należy dodać barwniki, następnie dolać łyżkę żelu do prania a całość energicznie wymieszać łyżką. jeżeli konsystencja nie jest zadowalająca należy dodać odrobine żelu do prania. Następnie należy ugniatać masę w dłoni. Przechowywać w szczelnym pudełku.
Sztuczny śnieg
Składniki:
8 opakowań sody oczyszczonej
jedna pianka do golenia
Do miski przekładamy wszystkie składniki. Następnie wyrabiamy masę. Po zagnieceniu masę wstawiamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie sztuczny śnieg jest zimny i ma doskonałą konsystencję do zabawy.
Przypominam także o dyżurze pedagoga w każdy poniedziałek 15 00- 17 00
Zapraszam do kontaktu… i życzę udanej zabawy z masami, także Państwu
opracowała:
Paulina Jakubowska
pedagog