II Liceum ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich oferuje swoim uczniom między innymi możliwość wyboru klasy o profilu ratowniczo-przyrodniczym. W takiej właśnie klasie powstał projekt społeczny z cyklu „Zwolnieni z teorii”. Grupa dziewcząt z klasy 3b pokazała, iż chcieć, to móc i stworzyła niezwykłą inicjatywę edukacyjną dotyczącą pierwszej pomocy.
W skład grupy Edu-Moc wchodzą: Nadia Gebauer, Justyna Wichary, Alicja Śliz, Karolina Pochciał. Karolina Sonek oraz Zofia Tracz, a ich opiekunem i wsparciem przez cały rok była Magdalena Szynkowska, pedagog w II LO. Czas, poświęcony przez dziewczyny na stworzenie i wdrożenie projektu, przyniósł wymierny efekt. Po pierwsze – w postaci niezliczonych szkoleń z pierwszej pomocy, przeprowadzonych w placówkach oświatowych i nie tylko (w myśl zasady – uczymy dzieci i dorosłych). Młode Matejkowiczki potrafią w przystępny i kompetentny sposób pokazać, co należy robić w sytuacji zagrożenia życia, zachęcić do samodzielnych ćwiczeń, mają świetne podejście do dzieci, co pokazały podczas wizyt w przedszkolach (a to bardzo ważne, bo wiadomo – „czym skorupka za młodu nasiąknie…”). Edu-Moc promuje umiejętność stosowania pierwszej pomocy podczas licznych lokalnych festynów, w audycjach radiowych i telewizyjnych, w swoim otoczeniu. Teoretycznie każdy z nas słyszał, co należy robić, może choćby przeszedł kiedyś jakieś szkolenie, ale w sytuacji krytycznej, kiedy trzeba działać i to szybko, rodzi się stres i strach. Dziewczyny uczą, jak go pokonać i skutecznie działać.
Jest jeszcze jeden, bardzo istotny efekt całego przedsięwzięcia. Dzięki projektowi na budynku II LO na Leśnej znalazło się urządzenie ratujące życie. W czwartek 6 czerwca 2024 społeczność matejkowska miała zaszczyt gościć prezydenta miasta, Rafała Piecha, drugą zastępcę prezydenta Beatę Gałecką oraz naczelnika Wydziału Edukacji, Annę Sobieraj, podczas uroczystości przekazania do użytku AED (z jęz. angielskiego Automated External Defibrillator). Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny pomoże w przypadku zatrzymania krążenia i dzięki poleceniom głosowym z urządzenia może być użyty przez każdego, niekoniecznie osobę wykwalifikowaną medycznie. Jak do tego doszło? Dziewczęta z Edu-Moc zorganizowały zbiórkę funduszy, która zakończyła się sukcesem – uzbierano potrzebne na zakup urządzenia 10 000 zł. Mateja to pierwsza szkoła w mieście z takim urządzeniem!
Podczas czwartkowej uroczystości dyrektor szkoły, Joanna Siwczyk, podsumowała całe przedsięwzięcie i podziękowała osobom, których wsparcie przy realizacji projektu było nieocenione. Statuetki z – oczywiście – sercem otrzymali: Marek Grabiwoda, Sebastian Gebauer, Sylwia Szmidt, Tomasz Stchlerowski, Marek Jędrzejewski, Wojciech Krawczyk oraz Marek Gromada. Jak śpiewał kiedyś Czesław Niemen „…ludzi dobrej woli jest więcej”, i to dzięki nim chcieć, to móc, jak pokazały dziewczyny z Edu-Moc.