jeżeli rozwiążesz tę zagadkę matematyczną, możesz być z siebie dumny. Chociaż nie ma nic trudnego w dodawaniu, o pomyłkę bardzo łatwo. To właśnie jeden z powodów, dla którego ta łamigłówka rozgrzała użytkowników serwisu "X" do czerwoności.
REKLAMA
Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"
Zagadka Muska. Podejmiesz się wyzwania?
Matematyczna zagadka udostępniona na portalu X przez @elonmuskADO, wywołała nie lada zamieszanie w sieci. Powodem jest oczywiście jej poprawne rozwiązanie. Bo chociaż wydaje się łatwa, tylko 1 osoba na tysiąc potrafi podać poprawną odpowiedź.
Mamy zatem cztery potencjalnie proste działania matematyczne: 1+4=5, 2+5=12, 3+6=21 i 8+11=? Okazuje się, iż ostatnie działanie stało się nie tylko niewykonalną misją, ale także powodem licznych sporów w internecie. Wyniki dodawania przecież są błędne, bo 2 i 5 nie dają razem 12. Ile osób, tyle interpretacji i rozwiązań. Jednak tu nie chodzi o zwykłe obliczenie. Trzeba znaleźć regułę, którą tu zastosowano.
Okazuje się, iż zdaniem jej twórców udaje się to zaledwie jednej na tysiąc osób. Jesteś wśród wybrańców? Jako podpowiedź możemy dodać, iż istnieją dwa równorzędne rozwiązania, które znacznie się od siebie różnią.
Rozwiązanie matematycznej zagadki. I wszystko staje się jasne
Pierwszy sposób rozwiązania zagadki polega na tym, do każdego działania dodać wynik poprzedniego. Skoro 1+4=5, to 2+5+5+12. Wynik z drugiego równania dodany do działania 3+6 daje nam 21 i tak docieramy do ostatniego z nich, bo 8+11+21=40. Udało się wpaść na to?
To jednak nie koniec, ponieważ niektórzy uważają, iż rozwiązanie powinno wyglądać zupełnie inaczej. W ich opinii wyniki podane w zadaniu można osiągnąć przy użyciu mnożenia. Ta metoda polega na mnożeniu drugiej liczby w każdym działaniu przez pierwszą i dodaniu wyniku do pierwszej cyfry. Jak to zrobić?
1 + 4 = 5,
2 + 5 = 12 (2 + 5 x 2),
3 + 6 = 21 (3 + 6 x 3),
8 + 11 = 96 (8 + 11 x 8).
Zatem prawidłowy wynik tego działania to 96. Którą z metod wybierasz?