Zagadki matematyczne to świetny sposób na zachęcenie dzieci do zabawy liczbami i oswajanie ich z nauką matematyki. Okazuje się, iż i dla dorosłych to również interesująca rozrywka i co najważniejsze, trening dla mózgu. Takie quizy, rebusy i łamigłówki uczą analitycznego myślenia i rozwiązywania – z pozoru skomplikowanych – problemów. Czy zatem jesteś w stanie wyłapać błąd w tym działaniu?
REKLAMA
Zobacz wideo Bierze 200 złotych za korepetycje z matematyki. "Nie jestem instytucją charytatywną"
Mamy działanie i podany wynik. Gdzie jest błąd?
Zagadki matematyczne zdobywają w tej chwili dużą popularność w sieci. Na różnych profilach i portalach możemy znaleźć ogrom takich zadań. Nie wszystkie są łatwe. Cześć z nich wymaga posiadania wiedzy z konkretnego działu, ale często również i użycia kalkulatora. Z tym zadaniem jest nieco inaczej. Mamy działanie matematyczne z dodawaniem i podany wynik. Jednak jest tu błąd. Tylko najbystrzejsi wyłapią go w mniej niż trzy sekundy.
33 + 77 = 100
Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, bo przecież 3+7=10, więc 33+77=100. To jednak pewien rodzaj złudzenia, bo przecież wynik jest zupełnie inny i wiele osób odruchowo podaje błędną odpowiedź. Widząc to równanie, z podaną błędną odpowiedzią, nie widzą błędu. Jednak rozłóżmy to zadanie na czynniki pierwsze. Dodają 30 do 70 i wychodzi 100. W tym równaniu trzeba jeszcze dodać 3 do 7. To daje nam 10. Zatem 100 + 10 = 110.
Poprawna odpowiedź to: 110 (33+77=110).
I jak? Udało wam się dostrzec błąd?
Rozwiązywanie zagadek matematycznych to dobry trening dla mózgu
Matematyka jest powszechnie stosowana w codziennym życiu, niektóre zasady, które nią rządzą, dawno uleciały z naszej pamięci. To właśnie dlatego zadania, takie jak to powyżej, chociaż z pozoru banalnie proste, są źródłem błędów.
Przedstawiona łamigłówka wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga wcale wyjątkowych umiejętności matematycznych. Do rozwiązania jej konieczne są jednak spryt i spostrzegawczość, by wyłapać błąd. Rozwiązywanie zagadek matematycznych jest niezwykle dobrym sposobem na aktywizację mózgu, co może zaprocentować w przyszłości.