Nowy dyrektor CKE Robert Zakrzewski, komentując zmiany dotyczące matury 2025, stwierdził, iż tegoroczny egzamin dojrzałości może być łatwiejszy, choć dotyczy to przede wszystkim egzaminów na poziomie podstawowym.
– Ze względu na to, iż podstawa programowa została uszczuplona o 20, a w przypadku niektórych przedmiotów choćby o 25 procent, to wydaje się, iż te egzaminy powinny być łatwiejsze. Choć warto też dodać, iż stopień trudności to kwestia subiektywna – zależy od poziomu wiedzy i preferencji ucznia – powiedział szef CKE w rozmowie z Interią.
Matura 2025 – nowe zasady. Czy naprawdę będzie łatwiej?
Niektórzy twierdzą, iż nowe zmiany ucieszą głównie uczniów ze zdolnościami humanistycznymi. Dlaczego? Lista pytań ustnych z języka polskiego będzie krótsza – było 110, będzie 68 – mniej do zapamiętania, mniej stresu.
Usunięto pytania o lektury ze szkoły podstawowej i te, które wykreślono z nowej podstawy. Co oznacza większe skupienie na kluczowych, dobrze znanych tekstach. I to, iż wystarczy znajomość literatury z liceum – tej omówionej "na świeżo".
Poza tym zwiększono nacisk na formę pisemną. Wypracowanie to teraz 35 z 60 punktów na egzaminie pisemnym z języka polskiego. Trzeba napisać co najmniej 300 wyrazów, ale nieoceniane są np. argumenty "szablonowe" – liczy się samodzielne myślenie, logiczna struktura, poprawność językowa. To więc szansa dla humanistów, którzy dobrze piszą i czują się pewnie w pracy z tekstem.
Poza tym, zamiast ogólnej znajomości epok, teraz zadania będą dotyczyły dwóch grup epok (np. antyk – średniowiecze – renesans lub romantyzm – pozytywizm – Młoda Polska). Nowa lista lektur pojawi się dopiero w roku 2029. Tegoroczni maturzyści zdają egzamin jeszcze według "starej" listy (z kilkoma wykreśleniami), którą dobrze znają.
Matura 2025 – co z matematyką i językiem obcym?
Na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym w 2025 roku wprowadzono nową strukturę punktacji:
Maksymalna liczba punktów: 50
Zadania zamknięte: 20–25 zadań, łącznie 25 punktów
Zadania otwarte: 7–14 zadań, łącznie 25 punktów
Pozostałe charakterystyki arkusza egzaminacyjnego pozostają bez zmian. W egzaminie z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym wprowadzono następujące zmiany:
W części sprawdzającej rozumienie ze słuchu zadanie typu "prawda–fałsz" zostało zastąpione zadaniem otwartym.
W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej zdający mają napisać tekst w formie e-maila lub wpisu na blogu, o długości od 100 do 150 wyrazów.
Oczekiwany średni poziom biegłości językowej to B1 (B1+ w zakresie rozumienia tekstu).
Matura coraz bardziej cyfrowa. Szybsze wyniki, ale nie dla wszystkich
Wprowadzono także zmianę w procedurze składania deklaracji maturalnych. Od 2025 roku uczniowie składają tylko jedną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zrezygnowano z wcześniejszego składania wstępnych deklaracji.
Kolejną istotną zmianą jest rozpoczęcie procesu cyfryzacji oceniania. CKE stopniowo wdraża tzw. e-ocenianie. Już w tym roku część zadań z matematyki na egzaminie ósmoklasisty zostanie sprawdzona z użyciem nowego systemu. W kolejnych latach elektroniczna forma oceniania może objąć także arkusze maturalne.
Dyrektor CKE zapewnia, iż tegoroczna matura nie powinna zaskoczyć uczniów.
– Dokładamy starań, by maturzyści wiedzieli, czego się spodziewać. W grudniu przeprowadziliśmy ogólnopolską diagnozę – uczniowie mogli sprawdzić się na przykładowych arkuszach, przetestować tempo pracy i poziom swoich umiejętności – powiedział Zakrzewski w rozmowie z Interią.
Nowością będzie także możliwość wcześniejszego uzyskania informacji o wynikach egzaminu maturalnego – jeszcze przed 8 lipca 2025 r.
Dotyczy to jednak wyłącznie maturzystów aplikujących na uczelnie zagraniczne, które wymagają wcześniejszego przedstawienia wyników. W takim przypadku konieczne będzie złożenie odpowiedniego, udokumentowanego wniosku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.