Matura 2025 coraz bliżej. Co warto wiedzieć przed egzaminem?

warszawawpigulce.pl 5 godzin temu

275 tysięcy uczniów wchodzi w ostatni etap naukowej drogi. Zakończenie roku szkolnego dla maturzystów już za nami. W piątek odebrali swoje świadectwa, a teraz rozpoczyna się wielkie odliczanie do matury 2025. Pierwsze egzaminy ruszają 5 maja, zaraz po majówce, i potrwają aż do 24 maja. To czas stresu, mobilizacji i wielkiej próby.

Fot. Shutterstock

Minister życzy powodzenia, CKE uspokaja

Minister edukacji Barbara Nowacka zwróciła się do tegorocznych abiturientów z życzeniami. – Niech wiedza zdobyta w szkole zaowocuje na maturze, a przyjaźnie zostaną z Wami na lata – mówiła.

Tymczasem Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, iż matura 2025 będzie oparta na uszczuplonej podstawie programowej, co oznacza mniej materiału niż w latach sprzed pandemii. przez cały czas jednak trzeba wykazać się solidną wiedzą.

Co i kiedy zdają maturzyści?

W tym roku do matury przystąpi aż 275 tys. osób. Większość to uczniowie kończący szkołę w tym roku, ale są też tacy, którzy próbują poprawić wcześniejsze wyniki.

Egzaminy obowiązkowe to:

  • język polski,
  • matematyka,
  • język obcy nowożytny (najczęściej angielski),
  • egzaminy ustne z polskiego i języka obcego.

Uczniowie klas z językiem mniejszości narodowej zdają też egzamin z tego języka – pisemny i ustny.

Aby zaliczyć egzamin na poziomie podstawowym, trzeba zdobyć minimum 30 proc. punktów.

Przedmioty dodatkowe: król angielski, królowa matematyka

Każdy maturzysta musi przystąpić do przynajmniej jednego przedmiotu rozszerzonego. Najchętniej wybieranym jest w tym roku język angielski – zdecydowało się na niego aż 71,9 proc. zdających.

Na dalszych miejscach znalazły się matematyka, geografia, język polski i biologia. Najmniej osób wybrało informatykę i fizykę. Egzamin rozszerzony nie ma progu zaliczenia – wystarczy na nim być.

Technicy i absolwenci szkół branżowych II stopnia mogą z rozszerzenia zrezygnować, jeżeli zdali egzamin zawodowy. Ale tylko 3 proc. zdających faktycznie z tego skorzystało.

Przecieki, nadajniki i walka z oszustwami

CKE zapewnia, iż paczki z arkuszami egzaminacyjnymi są już gotowe. W części z nich umieszczono specjalne nadajniki, które wyślą sygnał, jeżeli ktoś otworzy je przed czasem.

To reakcja na coroczne próby wycieku arkuszy, które mimo zakazów wnoszenia telefonów, trafiają do sieci już kilka minut po rozpoczęciu egzaminu.

Matura 2025: niełatwa, ale przewidywalna

Choć w tym roku matura obejmuje pełną podstawę programową, to – jak zapewnia prof. Robert Zakrzewski, szef CKE – jest ona pomniejszona o około 20 proc. w stosunku do wersji sprzed pandemii. Czy będzie trudna? To zależy od przygotowania.

Jedno jest pewne: 5 maja rozpoczyna się największy egzaminowy maraton w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału