80 procent maturzystów zdało tegoroczny egzamin maturalny – podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna. W województwie lubelskim odsetek uczniów, którzy otrzymali wynik dostateczny sięgnął prawie 79 procent. W tym roku do egzaminu dojrzałości w naszym regionie przystąpiło ponad 14 tysięcy uczniów, w tym 23 obywateli Ukrainy.
Wyniki zaskoczyły
– Wyniki były zaskakujące – mówią tegoroczni maturzyści. – Jestem bardzo zadowolona, bo spodziewałam się gorszych wyników. Okazały się naprawdę satysfakcjonujące. Maturę z historii, z rozszerzenia, zdałam na 90%, z rozszerzonego angielskiego zdałam na 96%, a z polskiego rozszerzonego 63%. Dla mnie najtrudniejszy egzamin to chyba ta historia. Jestem raczej zadowolona. Gorzej niż przewidywałam poszła mi matematyka, ale powinnam się dostać na te studia, które chciałam. Najbardziej bym chciała iść na lotnictwo, kosmonautykę – to zawsze mnie interesowało. Takie mam plany.
Blisko 80% maturzystów z regionu zdało egzamin
– Egzamin maturalny w Lubelskiem zdało 79 procent maturzystów – mówi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, Lech Gawryłow. – W Polsce to było 80 procent, więc różnica nie jest znaczna. Ważne, iż do poprawki może przystąpić prawie 13%, a to praktycznie jest 1,8 tys. osób. Jak zwykle, ten sukces na egzaminie z matematyki jest najniższy, bo matematyka zawsze sprawia zdającym trudności.
Infografika PAP: Mateusz Krymski
Jakie przedmioty sprawiły największą trudność?
– Patrząc na egzaminy dodatkowe, to największą trudnością sprawiły takie przedmioty jak wiedza o społeczeństwie, geografia, informatyka, filozofia. One stanowiły problem, wyzwanie, ponieważ tutaj średni wynik był rzędu 29% z filozofii. Z informatyki 36%, z WOS-u najniższy miał 23% – dopowiada dyrektor OKE w Krakowie.
– To jest nie tylko uzależnione od potencjału osoby zdającej – mówi nauczycielka III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Katarzyna Słoboda. – To też jest uzależnione od danego dnia, od formy zdrowotnej. W tym roku miałam klasę humanistyczną. Dużo osób zdawało historię i ta historia wypadła, w odczuciu wielu z nich, nie tak jak tego oczekiwali. Matematyka różnie wypadła. Miałam w klasie osoby, które naprawdę balansowały między oceną dostateczną a dopuszczającą, czyli było słabo, a teraz, oddając im wyniki matur widzę, iż zdali np. na 60%.
– Dużo zawdzięczam nauczycielom, dzięki nim te wyniki są dobre – mówi maturzyści. – Dali z siebie wszystko, nauczyli nas. Grunt to dobre przygotowanie. Poświęciłam 4 lata na naukę. Dużo siedziałam nad książkami.
Uczniowie, którzy nie zgadzają się z uzyskanym wynikiem mogą złożyć odwołanie. Na początku, należy złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej, następnie wniosek o weryfikację sumy punktów, a później wniosek o ponowne sprawdzenie pracy.
Szczegóły są dostępne na stronie oke.krakow.pl.
InYa / opr. AKos
Fot. archiwum RL