Matura 2025. Terminy inaczej niż w zeszłym roku. Uczniowie nie będą mieli czasu w odpoczynek

gazeta.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


Matura 2025 zbliża się wielkimi krokami. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała nie tylko informacje o przyszłorocznych egzaminach, ale także harmonogram ich przeprowadzenia. Zgodnie z nim matury zostaną przeprowadzone w dniach 5-24 maja 2025 roku, a to oznacza, iż uczniowie będą mieć mniej czasu w odpoczynek przed egzaminem, niż to było w zeszłym roku szkolnym.
Terminy matur 2025 są już chyba wszystkim znane. Maturzyści zaczynają swoją egzaminacyjną sesję zaraz po majówce, jednak nie 7 maja (tak jak było to w zeszłym roku), a już dzień wcześniej, czyli w poniedziałek 5 maja. Zgodnie z harmonogramem, podobnie jak w latach ubiegłych, matury w formie pisemnej będą zaczynały się o poranku o godz. 9, a w sesjach popołudniowych o godz. 14. Oto szczegóły.


REKLAMA


Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"


Matura 2025 – uczniowie w ferworze powtórek, a czasu coraz mniej
Matury, w sesji głównej, przeprowadzone zostaną w dniach 5-24 maja. Oznacza to, iż uczniowie będą mieli mniej czasu w odpoczynek i regenerację przed ważnym momentem w ich życiu, niż to było w zeszłym roku szkolnym. Matury 2024 w terminie głównym odbywały się zgodnie z harmonogramem CKE w dniach od 7 do 24 maja 2024 roku. jeżeli spojrzymy na kalendarz, 7 maja był to wtorek, czyli maturzyści mogli jeszcze skorzystać z wolnego poniedziałku i zregenerować swój umysł po intensywnych powtórkach materiału.


W tym roku szkolnym będzie inaczej. Zaraz po majówkowej przerwie ruszają matury. Sesję egzaminów pisemnych zaplanowano w dniach 5-22 maja, a ustnych od 9 do 24 maja 2025 roku. 5 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu. 6 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej. 7 maja rano będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego), po południu będą egzaminy z matematyki i geografii w języku obcym zdawany na poziomie podstawowym przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
Pełen harmonogram maturalnych egzaminów dostępny jest TU.


Matura próbna. Terminy
Zanim nadejdzie czas na napisanie matury, uczniowie mogą skorzystać z opcji pisania próbnych matur. CKE w grudniu 2024 r. ma udostępnić szkołom materiały do przeprowadzenia egzaminów próbnych, czyli testy diagnostyczne w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym, rozszerzonym i dwujęzycznym w 2025 r.


Zatem kiedy będą organizowane w szkołach próbne matury? Odbędą się one od 5 do 17 grudnia.


5 grudnia rano szkoły mogą przeprowadzić egzamin próbny z języka angielskiego (najczęściej wybieranego przez maturzystów język obcy) na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego;
egzamin próbny z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się 6 grudnia rano, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym;
próbny z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie 9 grudnia rano, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym;
10 grudnia będzie egzamin z biologii, a po południu z informatyki i z filozofii;
próbny z geografii będzie 11 grudnia rano, a po południu na poziomie dwujęzycznym z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego;
egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie 12 grudnia rano, a po południu z historii;
13 grudnia rano będzie egzamin próbny na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego; francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego, a po południu z fizyki.
z chemii natomiast będzie on 16 grudnia rano, a po południu z wiedzy o społeczeństwie;
17 grudnia rano będzie egzamin próbny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu z historii muzyki i z historii sztuki.
Idź do oryginalnego materiału