Obecnie, aby uczeń zdał maturę, musi spełnić dwa warunki. Pierwszy to uzyskanie przynajmniej 30 procent punktów z każdego z egzaminów obowiązkowych (język polski, wybrany język obcy nowożytny oraz matematyka). Z kolei drugi to przystąpienie do choć jednego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, przy czym nieistotna jest tu liczba zdobytych punktów. Czy tak będzie w 2025 roku? Owszem, 4 grudnia senacka komisja przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która dotyczy m.in. kwestii wymagań maturalnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"
30 procent z przedmiotu dodatkowego? Jeszcze nie w tym roku szkolnym
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, za przyjęciem nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw bez poprawek wnioskowała większość senatorów. Co za tym idzie, przez najbliższe trzy lata nie pojawi się obowiązek zdobycia przynajmniej 30 procent punktów z egzaminu z przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym.
Nie mieliśmy ani jednego rocznika, który musiałby w tej formule zdawać egzaminy
- tłumaczy taką decyzję rządu wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer. Dodała też, iż wspomniana ustawa jest pilna, bo już w lutym 2025 r. uczniowie będą składali deklaracje maturalne. Poza tym rząd zdecydował też o zasadach przyznawania wynagrodzenia nauczycielom szkolącym młodocianych pracowników. Ma ono wynieść 75 procent za sam proces kształcenia oraz kolejne 25 procent, jeżeli uczeń zda egzamin czeladniczy.
Zmiany na maturze. Z części uczniowie będą naprawdę zadowoleni
Poza wyżej wymienionym oddaleniem na kilka kolejnych lat obowiązkiem zdobycia przynajmniej 30 procent punktów z przedmiotu dodatkowego i wynagrodzeniem dla nauczycieli zawodów pojawi się więcej zmian na maturze. Będą one następujące:
możliwość wybrania języka obcego nowożytnego, którego abiturient uczył się poza szkołą,
możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego, posiadającego aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego,
absolwenci oddziałów i szkół dwujęzycznych mają obowiązek zdawać jako przedmiot dodatkowy na poziomie dwujęzycznym język, którego się uczyli na tym właśnie poziomie,
wprowadzono funkcję egzaminatora-weryfikatora, czyli egzaminatora tzw. drugiego sprawdzania,
wprowadzono funkcję operatora pracowni informatycznej, który będzie odpowiadał za przygotowanie sali i sprzętu do egzaminów pisemnych i praktycznych z informatyki.