Matura. Z czego będzie rozprawka? Jest mocny typ, którego wcześniej nie było. Uczniowie panikują: Co oprócz "Dżumy?"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Matura z języka polskiego już jutro. W sieci od dłuższego czasu pojawiają się różne spekulacje i przewidywania tego, co może pojawić się na egzaminie. Jednym z typów jest napisanie rozprawki na tematy dotyczące rodziny (relacji) i szeroko pojętej współpracy. Kontekst literacki również tu ma znaczenie. Wielu uczniów już teraz sprawdza możliwe scenariusze i szuka powiązań. Czy okażą się one trafne?
W sieci zawrzało. Wszystko przez jutrzejszą maturę na poziomie podstawowym z języka polskiego. Uczniowie nie tylko powtarzają możliwe tematy, czytają streszczenia lektur, ale przede wszystkim szukają przecieków. O te bardzo trudno, bo tematy maturalnych zadań możliwe do poznania są dopiero w czasie egzaminu. Jednak niektórzy już teraz mają swoje typy. Czy się sprawdzą?


REKLAMA


Zobacz wideo
Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków


Matura z języka polskiego – rozprawka o rodzinie i współpracy?
Na jednym z tiktokowych kanałów, który specjalizuje się w przygotowaniach do matury, pojawiły się pierwsze spekulacje i przypuszczenia tego, co może pojawić się na tegorocznej maturze z języka polskiego. Jeden z typów dotyczy pojawienia się rozprawki i tematów do wyboru odnośnie rodziny i współpracy. "Na moją maturę w 2020 roku pani Iza przepowiedziała 'Wesele' i 'Wesele' było. I to troszkę mnie uratowało, także co mówi pani Iza?" – zaznacza w swoim filmie jeden z internautów, wplątując fragment innego filmu.


"Od pewnego czasu prześladuje mnie taka myśl, iż należy się mocno zastanowić nad napisaniem tematu, który dotyczy rodziny, relacji rodzic – dziecko, tego co dom rodzinny oferuje człowiekowi, jakie wartości człowiek z tego domu rodzinnego wynosi. W drugim przypadku myślę, o czymś takim jak współpraca, czyli w jaki sposób wzajemna kooperacja pozwala ludziom na osiąganie konkretnego efektu" – dodaje cytowana kobieta.
Czy te przepowiednie się sprawdzą? Całkiem możliwe, a wielu uczniów już w komentarzach pisze propozycje odwołań do konkretnych utworów literackich. Wśród ich typów pojawiły się takie lektury jak: "Dżuma", "Pan Tadeusz", czy "Rok 1984". Warto również zwrócić uwagę na "Tango", czy "Wesele". Jednak nie zabrakło także wśród tych komentarzy nieco paniki i strachu. "Błagam, tylko nie te tematy. Ja liczę na jakieś o miłości"; "Mój polonista mówił o tym samym"; "Co oprócz 'Dżumy'? Do czego można się jeszcze odwołać?"; "Podajcie przykład do tematu współpracy, jak można to więcej konkretów"; "Jak takie tematy będą, to ja wychodzę" - piszą przejęci maturzyści.


Matura 2024 z języka polskiego. Co będzie na egzaminie?
Na kilkanaście godzin przed maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym, trudno mówić o tym, co może pojawić się na egzaminie. Co prawda w tym roku wciąż obowiązuje okrojony zakres materiału ujęty w wymaganiach egzaminacyjnych, a nie podstawie programowej, toteż materiału do przyswojenia i opanowania jest nieco mniej.


Ogólne wymagania na maturze z języka polskiego, które każdy uczeń musi opanować to:


Literatura i kultura, a więc kształcenie literackie i kulturowe (m.in. znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej, kształcenie umiejętności czytania, analizowania i interpretowania);
Kształcenie językowe (m.in. pogłębianie funkcjonalnej wiedzy z zakresu nauki o języku oraz odczytywanie sensów zawartych w strukturze głębokiej tekstów literackich i nieliterackich);
Tworzenie wypowiedzi (m.in. wykorzystanie kompetencji językowych i komunikacyjnych w wypowiedziach ustnych i pisemnych);
Samokształcenie (m.in. doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, oceny ich rzetelności, wiarygodności i poprawności merytorycznej).
Idź do oryginalnego materiału