Matura z polskiego: "Pan Tadeusz" jako pewniak? Zobacz opracowanie i przygotuj się najlepiej!

gazeta.pl 22 godzin temu
Jedną z lektur, która może się pojawić na egzaminie dojrzałości, jest "Pan Tadeusz". Plan wydarzeń czy opracowanie mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tego tekstu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed maturą, znajdziesz w naszym artykule."Pan Tadeusz" to jeden z najbardziej znanych polskich poematów, który zalicza się do najważniejszych lektur. w tej chwili trudno wskazać osobę zupełnie nieznającą tego tekstu. Aby jednak przypomnieć sobie wszystkie szczegóły zawarte w treści, warto sięgnąć po dobre opracowanie.
REKLAMA


Zobacz wideo


Artur Barciś wspomina maturę. "Bardzo traumatycznie"


"Pan Tadeusz" – szczegółowy plan wydarzeń i opracowanie dla uczniów"Pan Tadeusz" jest utworem, który może z dużym prawdopodobieństwem zostać przywołany na maturze. Choć zdecydowanie łatwo jest przypomnieć sobie przebieg akcji, przygotowując szczegółowy plan wydarzeń, bardzo istotne okazują się też inne elementy omówienia utworu, takie jak chociażby jego problematyka czy charakterystyczne cechy.Z jednej strony "Pan Tadeusz" miał działać ku pokrzepieniu serc tych, którzy przebywali na emigracji, z drugiej zaś przedstawiał głęboką metamorfozę bohatera, dostrzegalną wyraźnie dla odbiorcy. Mickiewicz nakreślił w nim także kawałek polskiej historii, choć wydarzenia, które zostały bezpośrednio przedstawione w utworze, rozegrały się na przestrzeni zaledwie pięciu dni.Najbardziej charakterystyczną częścią poematu jest Inwokacja. Uroczysty zwrot podmiot liryczny kieruje do Litwy, zwracając uwagę na piękno tego kraju, nazywa go też własną Ojczyzną. Następnie mówi do Matki Boskiej, by wybłagać jej pomoc w powrocie do Ojczyzny.Jako epopeja narodowa, "Pan Tadeusz" zdecydowanie wyróżnia się na tle podobnych tekstów polskich autorów. Wskazują na to następujące cechy:


do jego spisania wykorzystano wiersz podniosły – tu trzynastozgłoskowiec ze średniówką po siódmej sylabie;utwór podzielono na dwanaście części;wydarzenia odnoszą się do bardzo istotnych, wręcz legendarnych postaci;obecna jest wielowątkowość, z licznymi postaciami epizodycznymi;losy jednego z bohaterów wyraźnie splatają się z losem Ojczyzny;do otwarcia utworu autor wykorzystał apostrofę;autor wykorzystał wszechwiedzącą osobę mówiącą w wierszu;inwokacja. "Pan Tadeusz": jak napisać plan wydarzeń? Przykład, który może okazać się pomocnyJak napisać plan wydarzeń? "Pan Tadeusz" to utwór, którego akcję możesz rozpisać w punktach, uwzględniając najważniejsze rzeczy spośród tych, które się tam wydarzyły. Przykładowy plan wydarzeń może więc wyglądać tak:Przybycie Tadeusza do Soplicowa.Natknięcie się Tadeusza na dziewczynę zajmującą w tej chwili jego wcześniejszy pokój.Przywitanie Tadeusza przez Sędziego.Kłótnia o ściganego zająca, do której dochodzi między Rejentem i Asesorem.Uroczysta kolacja na zamku.Pierwsze spotkanie Tadeusza z Telimeną i oczarowanie mężczyzny przez onieśmielającą kobietę.Spotkanie Hrabiego z Gerwazym.Historia zamku Horeszków.Obserwacja Zosi przez hrabiego, przerwana nadejściem księdza Robaka.Grzybobranie.Przybliżenie działań Napoleona przez księdza Robaka.Zabicie niedźwiedzia przez księdza Robaka i ratunek dla hrabiego i Tadeusza.Historia Domeyki i Doweyki.Prezentacja Zosi.Dostrzeżenie wad Telimeny przez Tadeusza.Atak mrówek na Telimenę.Zaostrzenie się sporu o zamek.Wyznanie księdza Robaka.Przyznanie się do uczuć względem Zosi przez Tadeusza i chęć wyjazdu z Soplicowa.Namowy Gerwazego na atak dworu Sędziego.Atak Dobrzyńskich, hrabiego i Gerwazego na Soplicowo.Zrobienie z mieszkańców dworu zakładników przez hrabiego.Wielka uczta na zamku.Pojmanie najeźdźców przez Rosjan.Próby załagodzenia sytuacji przez Sędziego.Nadejście księdza Robaka z Maćkiem nad Maćkami.Bitwa polskiej szlachty z Rosjanami.Ratunek dla hrabiego z rąk księdza Robaka (ten sam zostaje ranny).Wyjazd hrabiego i Tadeusza z Soplicowa.Przyznanie się do swoich uczuć przed Zosią przez Tadeusza.Spowiedź Jacka Soplicy i jego śmierć.Przemarsz wojsk napoleońskich przez dwór w Soplicowie.Pośmiertna rehabilitacja Jacka Soplicy.Zaręczyny Zosi i Tadeusza.Wyjątkowy koncert na cymbałach Jankiela.Wspólny polonez.Zobacz też: "Odyseja" - streszczenie, bohaterowie, akcja i plan wydarzeń. Wszystko, co ważne w jednym miejscu "Pan Tadeusz" – jak napisać szczegółowy plan wydarzeń?Jak napisać szczegółowy plan wydarzeń takiej lektury, jak "Pan Tadeusz"? Najlepiej posiłkować się w takim wypadku albo streszczeniem, albo ogólnym planem wydarzeń. Warto postarać się o przypomnienie szczegółów i rozwinięcie niektórych wątków, a następnie ich wypunktowanie, tak, by znalazły się na liście wśród innych, ważniejszych miejsc fabularnych. Tak przygotowany plan może okazać się nieocenioną pomocą przy powtórce do matury.Przystępujesz w tym roku do matury? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału