19 tys. osób, w tym 16 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych przystąpi już w czwartek do egzaminów maturalnych. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą ogromne siły policji i straży pożarnej. Wszystko po to, aby tegoroczne matury nie były „wybuchowe”.
W 2023 r. matura będzie przeprowadzana w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w formule „2023”, natomiast absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu według wymagań, które zostały sformułowane w 2015 r. W czwartek, egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym, rozpoczną się tegoroczne egzaminy. W piątek będzie to matematyka, a w poniedziałek język angielski. – Mając na uwadze potrzebę bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia egzaminu maturalnego, odbyliśmy posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po to, aby wyczulić organy prowadzące i dyrektorów szkół na ewentualne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu maturalnego. Zapewniam, iż wszystkie służby są w pełnej gotowości i będziemy robić wszystko, aby egzamin przebiegł terminowo i bez zakłóceń – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Policja w gotowości
Niestety, niechlubne statystyki z zeszłych lat wskazują, iż przeprowadzanie testów maturalnych jest zakłócane zwłaszcza przez fałszywe zgłoszenia o materiałach wybuchowych w szkołach. W tym roku nad bezpieczeństwem maturzystów mają czuwać zarówno policja, jak i straż pożarna. Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji zaznaczył, iż w czasie trwania egzaminów do służby zostanie delegowana jak największa liczba funkcjonariuszy z pionów patrolowych. W gotowości będą też policjanci o specjalności minersko-pirotechnicznej po to, by przy ewentualnych zgłoszeniach skrócić czas reakcji. – Wszyscy chcemy, aby egzaminy maturalne przebiegły w sposób niezakłócony, dlatego naszym priorytetowym działaniem, jak co roku, jest zapewnienie bezpieczeństwa zdającym. Jednym ze zdiagnozowanych zagrożeń są kaskadowe zgłoszenia ładunków wybuchowych w siedzibach tych jednostek, w których egzaminy są przeprowadzane – przekazuje insp. Dariusz Matusiak, który zapewnił, iż w związku z tym zostały wypracowane odpowiednie procedury postępowania. – Będziemy korzystali także ze współpracy i pomocy innych służb – Straży Pożarnej, ale też straży miejskich i gminnych – dodaje. Jak zapewnił st. bryg. Janusz Jabłoński, Państwowa Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń.
Policja zaleca dyrektorom placówek edukacyjnych, gdzie odbywać się będą egzaminy, żeby pomiędzy nimi plombować pomieszczenia lub całe budynki, tak aby wykluczyć wszelkie zagrożenia, mogące mieć wpływ na prawidłowość przeprowadzanych matur.
Dominik Bąk