Medal Marszałka Województwa Pomorskiego dla Benedykta Reszki, Przewodniczącego Związku Ludności Niemieckiej w Gdyni

vdg.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Benedykt Reszka z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podczas wręczenia Medalu


12 kwietnia 2025 roku Benedykt Reszka, Przewodniczący Związku Ludności Niemieckiej w Gdyni, został uhonorowany Medalem Marszałka Województwa Pomorskiego „De Nihilo Nihil Fit”.

To wyjątkowe odznaczenie przyznano za jego nieocenioną pracę i wkład w edukację historyczną oraz za budowanie i kształtowanie przestrzeni wspierającej dzieło pojednania polsko-niemieckiego. Benedykt Reszka otrzymał je podczas obchodów 80. rocznicy tragedii zatonięcia niemieckich statków pasażerskich (czytaj: Gdynia: uczczenie 80. rocznicy tragedii zatonięcia niemieckich statków ewakuacyjnych oraz wręczenie Odznak Honorowych ZNSSK).

Jak podkreślono w oficjalnym podziękowaniu:

Wiemy, ile wysiłku kosztuje i z jakimi przeciwnościami trzeba się mierzyć w pracy na rzecz upowszechniania historii naszego regionu, szczególnie tej trudnej, często dramatyczne; i niejednoznacznej. Pana wieloletnia aktywność jako pedagoga, pisarza, działacza społecznego i propagatora idei pojednania polsko-niemieckiego jest godna podziwu i zasługuje na szacunek oraz uznanie.

Serdecznie gratulujemy Panu Benedyktowi Reszce tego zaszczytnego wyróżnienia, dziękując za lata oddanej pracy na rzecz zachowania pamięci historycznej regionu pomorskiego oraz budowania przyjaznych relacji polsko-niemieckich!

Życie oraz działalność Pana Benedykta Reszki

Benedykt Reszka urodził się w 1935 roku w Borowym Młynie na Kaszubach. Jest historykiem-regionalistą, nauczycielem i autorem licznych publikacji poświęconych historii Gochów. Przez wiele lat pracował w szkolnictwie, m.in. w szkołach podstawowych w Kramarzynach, Modrzejewie i Przytocku oraz ponad 20 lat w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Mieszka w Rumi, ale pozostaje silnie związany z rodzinnym Borowym Młynem.

Okres II wojny światowej przeżył w rodzinnej wsi na Kaszubach, gdzie jako dziecko był świadkiem dramatycznych i brutalnych wydarzeń. Pamięta m.in. bitwę pancerną pod Katarzynkami oraz przemoc, jakiej dopuszczali się żołnierze Armii Czerwonej. W jednym z reportaży Cyklu Pomorze i Kaszuby 1945 wspominał te wydarzenia: „Ja mam dziesięć lat, siedzę pod ścianą, patrzę na to… Czy pan sobie to w ogóle wyobraża?” (czytaj: Pomorze i Kaszuby 1945. Cykl reportaży – Część 1. Wspomnienia Benedykta Reszki).

Jest autorem książek takich jak Czas zła, Ich losy. Z życia kaszubskich Gochów, Ewangelicy na Gochach oraz Dzieje szkolnictwa na Gochach, które stanowią cenny wkład w utrwalanie pamięci o historii i kulturze Kaszub. Jego prace dokumentują m.in. losy deportowanych mieszkańców Gochów do sowieckich łagrów oraz historię lokalnej społeczności kaszubskiej. Publikacje są dostępne w formie online na stronie: www.bibliotekacyfrowa.eu Zachęcamy do lektury!

Od 2004 roku pełni funkcję Przewodniczącego Związku Ludności Niemieckiej w Gdyni, aktywnie działając na rzecz dialogu i współpracy polsko-niemieckiej. Dzięki jego staraniom organizowane są coroczne uroczystości upamiętniające ofiary zatonięcia niemieckich statków pasażerskich „Wilhelm Gustloff”, „Steuben” oraz „Goya”, w których w 1945 roku zginęło ok. 20 tysięcy osób.

Za swoje zasługi Pan Benedykt Reszke został wielokrotnie uhonorowany, m.in. medalem Pro Memoria za wybitne osiągnięcia w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich losach. Ponadto, za działalność na rzecz zachowania pamięci o tragicznych losach mieszkańców Prus Zachodnich oraz lojalność wobec tej prowincji, otrzymał Zachodniopruską Nagrodę Lojalności, przyznawaną przez niemieckie Ziomkostwo Prus Zachodnich. W 2011 roku został także odznaczony Medalem Honorowym ZNSSK. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla wszechstronnej działalności mniejszości niemieckiej oraz jej godnego reprezentowania w Polsce i za granicą.

Idź do oryginalnego materiału