Urszula Doliwa
Profesor, kierowniczka Katedry Dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Od 2021 roku jest członkinią Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN. W latach 2014-2019 była sekretarzem, a w latach 2018-2020 pełniła funkcję wiceprezeski Community Media Forum Europe. Od 2011 roku redaguje czasopismo „Media – Kultura – Komunikacja Społeczna”. Jej zainteresowania badawcze są związane przede wszystkim z radiem i sztuką dźwiękową, mediami obywatelskimi i mediami więziennymi. Autorka książek: „Radio studenckie w Polsce”, „Radio społeczne – trzeci obok publicznego i komercyjnego sektor radiowy” i „Piraci w eterze. Proces powstawania prywatnej radiofonii lokalnej w Polsce w latach 1989-1995”. Od 2013 roku, wraz z dr Martą Więckiewicz-Archacką, prowadzi na antenie Radia UWM FM audycję poświęconą mediom „Mediofon”.
Z prof. Urszulą Doliwą, współzałożycielką Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Jeśli wolność w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć.
George Orwell
Amerykanie, których uważa się za twórców i propagatorów idei dziennikarstwa obywatelskiego uważają, iż jest ono najbardziej potrzebne, gdy społeczeństwo jest bierne i apatyczne. Jego głównym celem jest włączenie obywateli w życie społeczne. (…) Adaptując idee dziennikarstwa obywatelskiego do polskich warunków uważam, iż w tej chwili jest nam ono potrzebne głownie do popularyzowania inicjatyw „oddolnych”, sygnalizowania problemów, jakie dotykają obywateli oraz edukowania społeczeństwa w zakresie gwarantowanych im przez państwo praw.
Marta Kozakowska, „Dziennikarz z naszych stron. Media obywatelskie”
Najważniejszym elementem tego typu zaangażowanego pisania, jest uznanie konieczności aktywizacji społeczności, włączenia jej w dyskusję i działania na rzecz wspólnoty.
Piotr Frączak, „Dziennikarstwo obywatelskie między prawdą a misją?”
- Czy istnieje dziennikarstwo nieobywatelskie?
- Czym media obywatelskie odróżniają się od mediów głównego nurtu?
- Czy media obywatelskie są potrzebne?
- Co wynika z raportu „Internetowe media obywatelskie Warmii i Mazur”?
- Co się powinno stać, żeby wzmocnić media obywatelskie w Polsce?
- Czym zajmuje się Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego?
- Jakiego ważnego pytania nikt Pani jeszcze nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.
Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich
Przekaż swój 1,5% podatku:
Wpisz nr KRS 0000191928
lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.
Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!
Dołącz do nas!Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0