

Jak sprawić, by szkolne konflikty nie przeradzały się w długotrwałe spory, a zamiast tego prowadziły do porozumienia? O tym rozmawiali dziś dyrektorzy, pedagodzy i psychologowie podczas konferencji „Wygrana – wygrana, czyli rzecz o celowości i skuteczności mediacji”. Wydarzenie, którego inicjatorką była Ewa Drop z Kuratorium Oświaty, poświęcone było skutecznym metodom mediacji i ich roli w budowaniu dobrych relacji w szkołach.
Eksperci omówili prawne aspekty mediacji, wykorzystanie platformy eTwinning w projektach edukacyjnych oraz doświadczenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku w zakresie mediacji rówieśniczych.
– W szkole często dochodzi do konfliktów między dziećmi. Zwykle, jeżeli mają jakieś problemy, gwałtownie się godzą i wracają do koleżeńskich relacji. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jedno dziecko stara się przejąć kontrolę i zdominować innych. W takich przypadkach niezbędna jest interwencja, aby wyrównać szanse obu stron. Ważne, by żadna z osób nie czuła się ani dominująca, ani podporządkowana. To właśnie dlatego mediacje w szkole są najważniejsze – mówi Marek Leśniak, Opolski Wicekurator Oświaty.
– W szkole, ale także w życiu codziennym, niezbędne jest podejście mediacyjne, które opiera się na stosowaniu technik i narzędzi, takich jak pytania, które pomagają dojść do sedna konfliktu, zrozumieć potrzeby stron oraz znaleźć możliwe rozwiązania. najważniejsze jest, by nauczyciele i dyrektorzy wzbogacili swoje kompetencje o umiejętność prowadzenia rozmów w duchu mediacyjnym – dodaje Bożena Grębowiec, mediator sądowy, konsultant w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacyjnego w Opolu.
Coraz większą popularność zyskują mediacje rówieśnicze, w których starsi uczniowie, odpowiednio przeszkoleni, pełnią rolę mediatorów. Dzięki naturalnemu autorytetowi wśród młodszych kolegów potrafią skutecznie rozwiązywać konflikty.
Marek Leśniak, Bożena Grębowiec:
Szersza relacja:
Marek Leśniak, Bożena Grębowiec, Ewa Drop:




Autor: Weronika Kurdziel