Migracja przestała być tematem wielkomiejskim – powinniśmy więcej uwagi poświęcać miasteczkom.
Migracja Kolumbijczyków do Polski wzrosła w ostatnim czasie o ponad 230%. Kiedyś popularny był “American dream”, teraz zaistniał – “Polish dream”.
Grupa nastolatków w wieku 15-19 lat praktycznie wypadła z debaty o migracjach w Polsce – niesłusznie, bo jest najbardziej narażona na wykluczenie, a ma ogromne znaczenie dla relacji społecznych.
Zmieniła się rola Unii Europejskiej – nie jest już taką strażniczką praw człowieka, jak przyzwyczailiśmy się uważać.
Rok temu dominującą emocją wobec zjawiska migracji było zdziwienie, a pół roku temu już niepokój – jednak wciąż 1/3 społeczeństwa nie ma zdania (więc warto zabiegać o to, by nastawienie tej niezdecydowanej grupy wobec migrantów stawało się coraz bardziej przyjazne i otwarte).
Migracja jest bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju – aspekt społeczny jest tu kluczowy.
Polacy wciąż mają bardzo silny sentyment dotyczący przeszłości Polski wielokulturowej, podobnie wyobrażają sobie też przyszłość. Brakuje natomiast narracji na teraz.
Tymi i wieloma innymi ciekawymi informacjami i spostrzeżeniami podzielili się z nami uczestnicy panelu eksperckiego poświęconego sytuacji, wyzwaniom i przyszłości Polski w kontekście migracyjnym.
W panelu udział wzięli:
Magda Lesińska, Ośrodek Badań nad Migracjami
Sonia Uribe, Uniwersytet Warszawski
Adam Traczyk, More in Common
@Witold Klaus, Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk
@Marcin Wojdat, Unia Metropolii Polskich
rozmowę prowadziła Agnieszka Kosowicz, Fundacja Polskie Forum Migracyjne
Bardzo dziękujemy!
Ciekawe były też głosy słuchaczy, również specjalistów i specjalistek. Dziękujemy za obecność osobom reprezentującym takie organizacje i instytucje jak: UNHCR Polska, Biuro Edukacji m. st. Warszawa, Urząd Dzielnicy Praga Północ, IOM Poland, IRC, Fundacja Kuchnia Konfliktu, KIK – Klub Inteligencji Katolickiej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Save the Children Poland i innym!
Nagranie już niedługo będzie dostępne na naszym profilu You Tube. Damy znać!
Spotkanie zorganizowałyśmy w związku z wydaniem raportu “Bywa różnie, ale razem raźniej. Działania Fundacji Polskie Forum Migracyjne w 2024 roku”, w którym, jak co roku, poświęciłyśmy sporo uwagi wyzwaniom, rekomendacjom systemowym oraz kontekstom, planom i postulatom. Tu można czytać go online:
https://forummigracyjne.org/wp-content/uploads/2025/03/Raport_2024_online.pdf
a papierowe wydanie (na pięknym ekologicznym papierze) dostępne jest w Centrum Wielokulturowym, również w wersji angielskiej. Zapraszamy!
Na koniec – ostatni dzwonek – tylko do 30 kwietnia można rozliczyć PIT – pamiętajcie, żeby 1,5% podatku przeznaczyć na organizację pożytku publicznego!
Polecamy się
KRS: 0000272075
Bywa różnie, ale razem raźniej! Dziękujemy, iż jesteś!
Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne