Kochany, szanowany, podziwiany i naśladowany – 20 lat temu święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca.
Ostanie lata pontyfikatu naznaczone były cierpieniem, papież zmagał się z postępującą chorobą Parkinsona, która odbierała mu głos i siły.
2 kwietnia 2005 roku jakby świat nacisnął pauzę…
– To była sytuacja, która pokazała, iż pewien etap się już kończy, jeżeli chodzi o dziedzictwo Jana Pawła II i ile jeszcze jest przed nami. To nieprawdopodobny czas emocji, uczuć. Mamy świadomość, iż odchodzi ojciec, pasterz, bardzo ważna osoba dla kształtowania życia duchowego w Polsce, ale również pewnych elementów tworzących wolną Polskę i we mnie była taka świadomość, co teraz? Ile jest przed nami jeszcze do odkrycia z tego pontyfikatu. Tysiące świadectw osób starszych, które miały z papieżem relacje, świadectwo ich emocji, uczuć, potrzeb, pytań, wątpliwości. To dla wszystkich z nas jest doświadczenie, które daje wiele do myślenia –
– mówił na antenie RDN Małopolska ks. dr Łukasz Piórkowski dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Już podczas pogrzebu Ojca Świętego zgromadzony na Placu św. Piotra tłum krzyczał 'Santo subito’, czyli święty natychmiast. Ci, którzy go poznali przyznają, iż świętość biła od niego jeszcze za życia.
Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Piotr Pasek jako młody diakon deklamował ewangelię w czasie Mszy św. kanonizacyjnej 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu. Właśnie wtedy papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze św. Kingę.
Ks. Piotr Pasek przyznaje, iż było to niesamowite spotkanie.
– Kiedy rzeczywiście tak stanąłem przed nim, a on również w takiej postawie stojącej, z taką bardzo skupioną twarzą, prawie jakby przemienioną na modlitwie, jakby w mistycznym uniesieniu, urocza, w niewypowiedzianym po ludzku pięknem, pełna ciepła, pokoju i jeszcze te dłonie oparte krzyżowy pastorał, to poczułem właśnie jak z serca, delikatnie wyparowuje stres, trema, a kiedy wreszcie wypowiedziałem słowa 'pobłogosław mnie Ojcze’ i usłyszałem z jego ust i te wzrok taki przenikliwy, papieski, ojcowski ’ niech w sercu twoim i na ustach twoich będzie Bóg, abyś godnie głosił jego ewangelię’ i wykonał znak krzyża, to już zupełnie człowiek jakby doświadczył, po raz pierwszy chyba w życiu tak świadomie i jednoznacznie, moc słowa.
Dziś mija 20 lat, odkąd serce papieża Jana Pawła II przestało bić.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreśla, iż kult św. Jana Pawła II wciąż rozwija się w diecezji tarnowskiej.
– Jest cały czas rozwój kultu relikwii, a jeżeli relikwie, to cała osoba Jana Pawła II, jego duchowość, jego nauczanie. Zauważamy, iż duża część parafii w diecezji cieszy się darem relikwii, a więc i kultu św. Jana Pawła II. Jestem przekonany, iż też kult Bożego Miłosierdzia, choć związany ze św. s. Faustyną, w dużej części wiąże się też z osobą św. Jana Pawła II, więc tutaj w tym wymiarze też jest obecny papież.
W diecezji tarnowskiej powstały nowe parafie pod wezwaniem św. Jana Pawła II, m.in. w Nowym Sączu, wznowione jest nauczanie Uniwersytetu Społecznego Nauczania św. Jana Pawła II. Papież jest też patronem szkół, ulic czy różnych placówek.
Mieszkańcy regionu przyznają, iż św. Jan Paweł II jest i powinien być wzorem dla wszystkich, bo jego spuścizna nie może iść na marne.
– Był dla ludzi, dla wszystkich, potrafił wesprzeć człowieka tak duchowo, po prostu był naprawdę wielki. – Bardzo go ceniłam, był na pewno wzorem do naśladowania. – Ceniłem go za walkę o wolność, o Ojczyznę, a co dziś ludzie robią? – Był ogromnym patriotą, wszystkie kraje traktował jednakowo, zostawił dobroć, miłość, a Polska dziś nie bierze z tego przykładu, tylko kłócą się, nie wiem, dlaczego.
W 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II wierni w w wielu kościołach gromadzą się na wspólnej modlitwie, między innymi w tarnowskiej katedrze o godz. 21.00.
Również przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu odbędzie się podobny apel, początek o godz. 20.30.
Dziś do kin wszedł film pt. '21.37′. To dokument o wydarzeniach towarzyszących Polakom w chwili śmierci Jana Pawła II.
Bohaterowie filmu – duchowni, dziennikarze, sportowcy, zwykli ludzie opowiadają, czego doświadczyli 20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, opowiadają kim dla nich był Jan Paweł II.
Tarnowska premiera będzie w Centrum Sztuki Mościce. O godz. 18.00 poprzedzi go odbędzie się prelekcja ks. dra Łukasza Piórkowskiego, dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Bezpośrednio po niej zostanie wyświetlony film ‘21.37’. Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa 'Urodziłem się w Wadowicach’, którą można zobaczyć przed wejściem do Centrum Sztuki Mościce. Będzie prezentowana do 15 kwietnia.
Papież Jan Paweł II zmarł w wieku 84 lat. Spoczywa w w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Miesiąc po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 roku Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem polskiego Papieża została przeniesiona do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra.
27 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego.