"Milionerzy". Uczestnik dostał pytanie o jedną samogłoskę. W szkole o tej głosce mało kto się uczył

gazeta.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl


W "Milionerach" uczestnicy mogą trafić na pytania z niemal każdej dziedziny, co może być dla nich szansą lub ich pogrążyć. Tym razem uczestnik miał szczęście, iż trafił na pytanie o tej rzadkiej samogłosce, bo przyniosło mu wygraną. A wy znacie na nie odpowiedź? Sprawdźcie się.
"Milionerzy" to jeden z ulubionych, polskich teleturniejów, który śledzi mnóstwo widzów. Od niedawna są też emitowane nowe odcinki programu z nowymi pytaniami. A jakimi? Trzeba przyznać, iż naprawdę nietuzinkowymi, co nie znaczy, iż zbyt trudnymi dla uczestników. Tak było w przypadku Mateusza Żaboklickiego, który został szóstym milionerem w historii teleturnieju. Jedno z pytań, jak otrzymał, dotyczyło rzadkiej dziś samogłoski, o której mało kto uczył się w szkole. Co to za głoska? I jaka jest prawidłowa odpowiedź na pytanie z "Milionerów"? Zobaczcie sami.
REKLAMA


Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu


Pytanie o rzadką samogłoskę. Uczestnik nie miał żadnego problemu z odpowiedzią
33-letni Mateusz Żaboklicki otrzymał w "Milionerach" pytanie o rzadko używaną dziś samogłoskę, a ściślej rzecz biorąc, o graficzny symbol. Wspomniane pytanie było następujące (za serwisem TVN.pl): "Litera duńskiego i norweskiego alfabetu, która w staropolszczyźnie używana była do zapisu samogłoski nosowej, wygląda niemal identycznie jak symbol". Tradycyjnie były też dostępne cztery warianty odpowiedzi:


A) opornika elektrycznego;
B) brytyjskiego funta;
C) UNICEF-u;
D) średnicy okręgu.


Mateusz Żaboklicki przyznał na początku, iż nie ma pojęcia, jak wygląda symbole opornika, UNICEF-u ani średnicy okręgu, ale i tak wydedukował prawidłową odpowiedź. " [...] Miałoby sens, gdyby symbol średnicy okręgu byłby przekreślonym kółkiem, które wygląda jak O, jak litera przekreślonego O, która jest w tych alfabetach. Poproszę o zaznaczenie odpowiedzi D" - powiedział, wskazując odpowiedź wartą 250 tysięcy złotych. A jaka to odpowiedź? Znajdziecie ją w dalszej części tekstu.


Pytanie o rzadką samogłoskę. Dało uczestnikowi pół miliona złotych
Jaka litera była używana do zapisania samogłoski nosowej w staropolszczyźnie? Była to litera Øø, która symbolizowała samogłoskę średnią przednią zaokrągloną, czyli nosową. Jak podaje Tomasz Lisowski w artykule "Pisownia polska. Główne fazy rozwoju" w "Kwartalniku Językoznawczym" z 2010 roku, była ona stosowana w rękopisach w okresie od XII do XV wieku, np. "prawdø" - prawdę czy "nademnø" - nade mną. Stąd dzisiaj przez cały czas bywa używana w druku podczas edycji dawnych, polskich dzieł. Jest ona podobna do symbolu, którym oznacza się średnicę okręgu, więc poprawna odpowiedź na powyższe pytanie z "Milionerów" to D) - średnicy okręgu.
Idź do oryginalnego materiału