Collegium Medicum otrzymało dotację w wysokości 64 milionów złotych na modernizację i doposażenie bazy dydaktycznej w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne. Lwia część środków trafi na budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii przy szpitalu Biziela.
11 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę uczelni medycznych, które otrzymają wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w edukację przedkliniczną i rozwój infrastruktury dydaktycznej. Wśród wskazanych do finansowania znalazła uczelnia z siedzibą w Bydgoszczy. 64 milionów złotych umożliwi realizację inwestycji o wartości 106 miliona złotych.
– Celem głównym projektu jest dostosowanie i rozwój infrastruktury dydaktycznej Collegium Medicum, umożliwiające zwiększenie liczby studentów na kierunku lekarskim oraz rozpoczęcie kształcenia na nowym kierunku lekarsko-dentystycznym – podkreśla uczelnia, która największą część dotacji zamierza przeznaczyć na budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii.
Umowę na realizację budynku modułowego, który powstanie przy szpitalu Biziela, podpisano w maju. Wykonawca – firma 3D Modular – ma jeszcze 260 dni na projekt i budowę nowej infrastruktury, stąd też postawiono na technologię skracającą czas trwania inwestycji. Moduły będą maksymalnie duże i wysoko prefabrykowane. – Planowany termin ukończenia budowy umożliwi rozpoczęcie działalności dydaktycznej już w roku akademickim 2026/27 – zapowiada Collegium Medicum. Uczelnia liczy, iż przecięcie wstęgi nastąpi w marcu 2026 roku.
- CZYTAJ WIĘCEJ O UNIWERSYTECKIM CENTRUM STOMATOLOGII
Na parterze nowego obiektu znajdzie się obiecywana przychodnia stomatologiczna świadcząca usługi w nocy i w weekendy, radiologia, ortodoncja i stomatologia dziecięcia, na pierwszym piętrze – pomieszczenia do nauki periodontologii i chirurgii, na drugim – laboratoria i pracownie protetyki oraz stomatologii zachowawczej, a na trzecim – centrum egzaminów testowych na 140 osób, sale wykładowe i seminaryjne.
Poza budową UCS, uczelnia chce przeznaczyć środki z KPO na stworzenie specjalistycznego zaplecza klinicznego dla kierunku lekarsko-dentystycznego czy wymianę przestarzałego i zakup nowego specjalistycznego sprzętu na potrzeby Centrum Symulacji Medycznych. Ponadto zaplanowano inwestycje związane z rozwojem oraz modernizacją infrastruktury informatycznej, która pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii w procesie dydaktycznym.
– Modernizacja systemu do przeprowadzania i ewaluacji egzaminów OSCE oraz utworzenie Centrum Egzaminów Testowych pozwoli na: prowadzenie egzaminów w sesji, zautomatyzowanie szeregu czynności wykonywanych w tej chwili przez personel dydaktyczny, tj. wypełnianie kart egzaminacyjnych, przygotowywanie sal symulacyjnych, tworzenie standardów egzaminowania, podsumowywanie wyników egzaminów czy przygotowywanie sprawozdań statystycznych – dodaje CM.