Zakończyliśmy najważniejszy okres ubezpieczeniowy w roku dla seniorów – Annual Election Period (AEP). Ten coroczny okres, przypadający co roku pomiędzy 15 października a 7 grudnia, pozwala nam na ewaluację oraz dostosowanie wszelkich posiadanych uzupełnień do Medicare do naszych nowych potrzeb na następny rok kalendarzowy. Po okresie świątecznego zamieszania przychodzi nowy rok i zauważyliśmy szereg mitów dotyczących ubezpieczeń w tym czasie, do których chcielibyśmy ustosunkować się w poniższym artykule.
Mit 1.
Mogę używać mojego planu zniżkowego na leki na receptę, mimo iż nie dostałem jeszcze karty ubezpieczeniowej.
Prawda!
Od 1 stycznia możemy używać nowych planów na leki na receptę (PDP), o ile otrzymaliśmy korespondencję z firmy ubezpieczeniowej zatytułowaną Enrollment Letter. Każda firma oferująca tego rodzaju produkty zobowiązana jest wysłać taki list w ciągu 10 dni businessowych od daty zapisania się na plan. List ten zawierać będzie następujące informacje, które przedstawiając w aptece, pozwolą na rozpoczęcie korzystania z planu pomimo braku karty:
Member ID
PCN
Rx BIN
Group ID (lub Rx Group)
Mit 2.
Nie mogę już nic zrobić. przez cały czas nie dostałem żadnej informacji na temat mojego planu, na który zapisałem się w trakcie ostatniego AEP.
Nieprawda!
Jeśli na początku stycznia przez cały czas nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji odnośnie do planu, który wybraliśmy w trakcie ostatniego okresu zapisowego, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze swoim agentem. jeżeli nie jest to możliwe, konieczny jest kontakt bezpośrednio z Medicare pod numerem (800) 633-4227, gdzie możemy potwierdzić naszą aplikację. jeżeli okaże się, iż nie weszła ona w życie, to możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się na tzw. Specjalny Okres Zapisowy, by dokonać ponownego wyboru.
Mit 3.
Dowiedziałem się, iż mój lekarz prowadzący PCP od 1 stycznia nie jest już w networku. przez cały czas mogę zmienić plan.
Prawda!
Jeśli lekarz lub szpital, na którym Państwu zależy, zakończył współpracę z Waszym planem typu Medicare Advantage na początku roku, to posiadacze takich planów mają możliwość skorzystania z tzw. Otwartego Okresu Zapisowego. W okresie tym, pomiędzy 1 stycznia a 31 marca, mogą Państwo dokonać jednorazowej zmiany planu typu Medicare Advantage na inny lub powrócić do Oryginalnego Medicare.
Mit 4.
Dowiedziałem się, iż jedno z moich lekarstw, które biorę od lat, nie jest pokrywane w moim planie na nowy rok. Nie mogę już z tym nic zrobić.
Nieprawda!
Po pierwsze: w pierwszych 90 dniach od rozpoczęcia planu możemy skorzystać z tzw. transition fill. To pozwoli nam na otrzymanie naszego leku na następne 30 dni.
Po drugie: w międzyczasie musimy skontaktować się z lekarzem, by upewnić się, czy istnieją możliwości zastąpienia bieżącego leku innym.
Po trzecie: jeżeli powyższa opcja nie wchodzi w grę, możemy poprosić lekarza o wystosowanie tzw. Request a formulary exception for coverage for non-formulary drug. Jest to standardowy list, który nasz lekarz może wystosować do firmy ubezpieczeniowej z prośbą o dodanie naszego lekarstwa do listy leków w nowym tegorocznym planie. Takie podanie, odpowiednio udokumentowane przez lekarza, ma dużą szansę zatwierdzenia. Przyznanie tego wyjątku nie jest niestety pewne.
Mit 5.
Aby złożyć podanie „Request a formulary exception” do nowego planu, muszę czekać na wejście planu w życie.
Nieprawda!
Tak długo, jak otrzymaliśmy potwierdzenie otrzymania nowego planu, to możemy wysłać podanie o umieszczenie naszego lekarstwa na liście leków pokrywanych do działu obsługi klienta nowego planu, pomimo iż nie wszedł on jeszcze w życie.
Mit 6.
Social Security rozpocznie pobieranie stawek za plany typu Part D lub Part C natychmiast na początku roku.
Nieprawda!
Jeśli wybraliśmy opcję opłaty za nasz plan typu Medicare Advantage lub Plan zniżkowy na leki na receptę bezpośrednio z naszej emerytury, to musimy na to poczekać około 2-3 miesięcy zanim zacznie on pobierać stawki. Tyle bowiem zajmuje urzędowi Social Security ustawienie ściągania takiej opłaty bezpośrednio z naszych benefitów.
Robert Sobczak
Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.