Mleko krowie, soki owocowe, napoje roślinne. Specjaliści ostrzegają, by nie karmić nimi niemowląt

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Specjaliści od żywienia podkreślają, iż dzieci w pierwszym roku życia nie powinny jeść takich samych dań jak dorośli. I choć wiele z nich powszechnie uchodzi za zdrowe, nie powinny być podawane niemowlakom. Problem w tym, iż wielu rodziców jest tego nieświadomych i daje je swoim pociechom. Odnieśmy się do badania, którego współorganizatorem był zespół lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Znaczenie diety w pierwszym okresie życia dziecka

Odpowiednia dieta małego dziecka jest ogromnie ważna. To ona programuje zdrowie malucha na całe życie i zapobiega takim chorobom, jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie, dlatego już w pierwszych miesiącach powinniśmy odpowiednio karmić nasze pociechy. Warto w tym celu poszukać wiedzy na temat diety dziecka w sprawdzonych źródłach, a wszelkie wątpliwości konsultować z pediatrą lub dietetykiem.

Polskie niemowlęta jedzą źle

Kochający rodzice chcą dla swoich maluchów jak najlepiej. Wielu z nich uważa, iż wie sporo na temat żywienia dziecka w pierwszym roku życia i odżywia swoje pociechy prawidłowo. Przekonania nie zawsze idą jednak w parze w rzeczywistością i niestety wiele wskazuje na to, iż tak jest również tym razem.

Badanie ankietowe on-line z maja 2021 roku, którego autorami byli specjaliści żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykazały, iż polskie niemowlęta jedzą źle. Jakie błędy najczęściej powielają rodzice?

Jakie produkty nie powinny być podawane niemowlakom?

#1 Mleko krowie

Z badania wynika, iż aż 23% rodziców wprowadziło do diety maluszka w pierwszym roku jego życia mleko krowie. To błąd! Mleko krowie ma nadmiar białka i sodu oraz niskie stężenie żelaza. Podawanie go dziecku w pierwszych miesiącach życia zwiększa ryzyko niedokrwistości. Specjaliści żywienia zalecają, aby w kontrolowanych ilościach wprowadzić je dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Wyjątkiem są produkty mleczne (kefir, jogurt naturalny, twarożek), a także posiłki, do przygotowania których wykorzystuje się niewielką ilość mleka krowiego, takie jak naleśniki czy placki. Nie zapominajmy jednak, iż podstawą żywienia niemowlęcia jest mleko mamy lub mleko modyfikowane. Do picia z kolei rekomendowana jest woda.

Max Pixel

#2 Napoje roślinne

18% rodziców podaje swoim maluchom mleko roślinne tj. mleko owsiane, migdałowe lub kokosowe. Jakby tego było mało, blisko 1/5 rodziców żyje w przekonaniu, iż mleko roślinne jest godną alternatywą dla mleka modyfikowanego. Czas najwyższy obalić ten mit! Zacznijmy od tego, iż skład napojów roślinnych nie jest dostosowywany do potrzeb żywieniowych dziecka. Nie zastąpi więc mleka modyfikowanego, a tym bardziej mleka matki. Ponadto mleko roślinne często zawiera dodatki w postaci cukru, ulepszaczy smaku, konserwantów itp. Wprowadzenia tego typu produktu do diety dziecka zwiększa ryzyko anemii. Na pewno chcesz tym karmić swoje dziecko?

Flickr

#3 Zbyt mało owoców

W przypadku owoców nie chodzi o same owoce, a o ich zbyt małą ilość. Z badania wynika, iż 19% rodziców nie uważa owoców za cenne źródło witamin dla swojego maleństwa. Tymczasem zarówno warzywa jak i owoce to najważniejsze składniki diety w początkowym okresie życia dziecka, które powinny stanowić codzienny element menu. Początkowo warto podawać je w postaci musów lub przecierów. Dopiero potem przechodzimy do podawania niewielkich kawałków.

Public Domain Pictures

#4 Soki owocowe

Blisko co czwarty rodzic podaje swojemu dziecku soki owocowe w pierwszym roku życia maleństwa. Prawda jest taka, iż świeże, surowe owoce to nie to samo, co soki owocowe. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim częste picie soków, zwłaszcza tych sklepowych (ale nie tylko), zwiększa ryzyko próchnicy i zaburza łaknienie dziecka. Soki pozbawione są także cennego błonnika. Stawiaj więc na owoce w postaci stałej, a jeżeli Twojemu maluszkowi chce się pić, naucz go pić wodę.

Max Pixel

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Idź do oryginalnego materiału