Młodzi artyści w trosce o cierpiących na depresję

czestochowskie24.pl 6 miesięcy temu
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie zorganizowało wyjątkowe wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji “101 powodów by żyć”. 12 kwietnia odbyło się wręczenie nagród za przygotowane prace plastyczne, wykonane w ramach konkursu.

Poprzez artystyczne ekspresje szkoła i jej uczniowie chcieli skutecznie zwracać uwagę na problem depresji wśród dzieci i młodzieży – tak można opisać cel eventu pod nazwą „Twój powód by żyć”. Więcej o konkursie powiedziały uczennice częstochowskiej placówki: Kinga Gruca, Katarzyna Karpowicz i Oliwia Komperda:

– Chcieliśmy uroczyście zakończyć projekt, łącząc to przy okazji z wręczeniem nagród w ramach naszego autorskiego konkursu „Twój powód by żyć”. Dziś opowiadaliśmy o wszystkich dokonaniach wraz z pomocą naszych nauczycieli oraz sponsorów. Przez cały czas trwania projektu napłynęło do nas 78 prac z województw śląskiego, opolskiego i łódzkiego. Udział w wydarzeniu wzięło 12 szkół. Przekazane na konkurs prace były bardzo zróżnicowane i wykonywane różnorodnymi technikami. Poświęcone były one ponadto odmiennym tematykom. Sam konkurs polegał przede wszystkim na tym, aby pokazać, jaki jest nasz powód, by żyć, a także służył do wzbudzenia zastanowienia na ten temat. Głównym tematem projektu była z kolei depresja i szerzenie o niej świadomości. przez cały czas bowiem można spotkać się z opiniami, iż jest to bzdura. To nieprawda, depresja to poważny problem, z którym według danych z 2023 roku w Polsce boryka się ponad 1,2 mln osób. Chcieliśmy zatem przede wszystkim uświadomić społeczeństwu ten problem i jak sobie z nim radzić. Ponadto naszym celem było ukazanie tego, jak powinniśmy się zachować w spotkaniu z osobą z depresją.

O godzinie 12:00 w sali audytoryjnej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie rozpoczęło się uroczyste wręczenie nagród za wyróżnione prace. Szerzej o tej, a także innych akcjach, w których udział bierze szkoła powiedziała Justyna Olszewska-Budzik, kierownik kształcenia specjalistyczno-kierunkowego:

– My jako szkoła uczestniczymy w wielu projektach, nie tylko ogólnopolskich, ale również tych stricte społecznych. Mamy chociażby akcję pod nazwą „kultura nie boli”, która funkcjonuje od wielu lat. Mamy również projekt „zwolnieni z teorii”. Jest to z kolei olimpiada ogólnopolska, w której nasi uczniowie biorą już czwarty raz z rzędu. Jest on skierowany głównie do młodzieży, ale według mnie ma on szerokie zastosowanie również na dorosłych. Z kolei tegoroczna akcja „101 powodów by żyć” jest bardzo aktualna, gdyż dotyczy problemów, związanych z chorobami psychicznymi. Myślę, iż mamy emocjonalną młodzież, która dostrzega zagrożenie i chce reagować oraz zainteresować tematem tym innych. Robią to między innymi dzięki swojej wrażliwości. Ich działania, które rozpoczęły się w szkołach podstawowych według mojej opinii są bardzo wskazane, gdyż wypełniają one lukę pomiędzy rodzicami i nauczycielami.

Projekt społeczny “101 powodów by żyć” jest tworzony w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Do jego podstawowych celów jest szerzenie świadomości problemu depresji, występującej coraz częściej u najmłodszych. Zdaniem organizatorów wydarzenia, istotne jest informowanie o jej zagrożeniach na wszelkie sposoby.

Z tego powodu projekt nie ograniczył się jedynie do konkursu „Twój powód by żyć”. Akcja trafiła również do internetu, poprzez takie platformy jak TikTok, Facebook czy Instagram. Wydarzenie jest także obecne w sferze publicznej, chociażby poprzez wywieszenie plakatów, wlep i ulotek na terenie Częstochowy.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Idź do oryginalnego materiału