Młodzież sprawdzała swoją wiedzę o powstaniu styczniowym

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 25.01.2023. Kielce. Konkurs ”Gloria victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie” / Fot. Ewelina Walczak - Radio Kielce


Ponad 30 uczniów szkół podstawowych z terenu Kielc i powiatu kieleckiego wzięło udział w konkursie ”Gloria victis. Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie”.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach, jak mówi Tomasz Kozieł, dyrektor placówki celem rywalizacji jest upamiętnienie powstania styczniowego.

– Jesteśmy szkołą, która ma patrona powstańca to generał Józef Hauke Bosak. Stąd tradycje związane z tym zrywem narodowym są nam bliskie.

Nie żyjący już dyrektor Jerzy Kowalczyk był propagatorem historii powstańczej. Gromadził dokumentację, która teraz znajduje się na naszej stronie. Chcemy, by ta historia była wciąż żywa i wciąż poznawana przez młodych ludzi – wyjaśnia Tomasz Kozieł.

Pomysłodawca konkursu jest Jarosław Rokosz, nauczyciel historii. Jak mówi ideą konkursu jest propagowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży w nowoczesny sposób.

– Zadaniem młodzieży jest rozwiązanie testu na platformie internetowej. Pytań jest 35 zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Uczniowie mają na rozwiązanie testu 45 minut. Zależało nam aby forma konkursu była nowoczesna, atrakcyjna dla uczniów. Połączenie nowoczesnej techniki z czymś starym – mówi Jarosław Kokosz.

Współorganizatorem konkursu był Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

– Zależało nam na tym, żeby kształtować wśród młodzieży postawy patriotyczne, żeby młodzież pamiętała o tak ważnych wydarzeniach z naszej historii, szczególnie w naszym regionie, bo powstanie styczniowe tutaj na Kielecczyźnie było bardzo silne – mówi Ewa Działowska, kierownik edukacji upamiętnienia OMPiO.

Wśród uczestników konkursu był Jakub Zawada, ze szkoły im. Jana Pawła II w Piotrowie.

– Zdecydowałem się wziąć udziału w tym konkursie, aby wygrać. Moją pasją jest historia, a ten turniej jest ciekawą formą kultywowania pamięci o bohaterach powstania styczniowego, aby nie zostali zapomniani i aby być dumnym z tego, iż byli i walczyli za wolność, za braci i siostry, matki i rodziny – mówi Jakub.

Podczas spotkania odbył się wykład Roberta Osińskiego, dowódcy grupy rekonstrukcji historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju.

Idź do oryginalnego materiału