Warsztaty pierwsza praca, sztuka wystąpień publicznych, nauka zarządzania finansami czy spotkania z doradcami zawodowymi i mentorami Przemkiem Kossakowskim oraz Jakubem Poradą. To część programu pierwszego w regionie „Zawodowego Summer Campu”. Weźmie w nim udział 375 uczniów liceów, techników i szkół branżowych z województwa zachodniopomorskiego – zwycięzców konkursu filmowego „Kręci mnie to”.
Pilotaż z Pomorza Zachodniego
Czterodniowy obóz edukacyjno-zawodowy dla młodzieży „Zawodowy Summer Camp” odbywać się będzie od 10 do 13 września 2024 roku w Międzyzdrojach. Jest to pilotażowy projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego skierowany do młodzieży szkół branżowych. Zdobyta podczas obozu wiedza i praktyczne umiejętności mają pomóc uczniom w przyszłości wybrać wymarzony zawód, pokazać jak gwałtownie i skutecznie uczyć się czy wykorzystywać nowe technologie do celów zawodowych.
– Chcemy młodym ludziom pokazać, iż wybór zawodu może być świadomą i przemyślaną decyzją, a nasz region daje wiele możliwości do rozwoju zawodowego. Tym działaniem odchodzimy od tradycyjnych form edukacji, targów pracy i zapraszamy uczennice i uczniów branżowych szkół do udziału w ciekawych, angażujących zajęciach dotyczących szeroko pojętej przedsiębiorczości. Podczas „Zawodowych Summer Campów” będziemy inspirować uczniów do podejmowania ciekawych wyzwań zawodowych, ale też nauczymy młodzież metod chociażby autoprezentacji – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Kreatywna młodzież chce się uczyć
Podczas pierwszej edycji 375 osób będzie miało szansę wziąć udział w pełnym inspirujących warsztatów i ciekawych rozmów z niebagatelnymi osobowościami wyjeździe. Zajęcia z młodzieżą będą prowadzić mentorzy i specjaliści w danym zawodzie, którzy na podstawie swoich doświadczeń pokażą, jak osiągnęli sukces. Dla uczestników obozu – młodych ludzi, którzy będą stawiać dopiero pierwsze kroki na rynku pracy – to niepowtarzalna szansa, by uczyć się od najlepszych.
Spotkanie z marszałkiem
W środę, 11 września 2024 r. o godz. 14.30 planowane jest uroczyste przywitanie uczestników przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza (miejsce Bel Mare Resort w Międzyzdrojach ul. Bursztynowa 2)
Oprócz solidnej dawki wiedzy, uczestnicy obozu zdobędą praktyczne i cenne umiejętności oraz rozwiną kompetencje kluczowe, takie jak np.: praca w zespole, reagowanie na sytuacje stresowe czy twórcze myślenie. Uczestnicy wyjazdu będą też uczyć się, jak radzić sobie z ocenianiem przez innych, w tym z hejtem.
Przemysław Kossakowski z prelekcją
W pierwszym dniu wystąpi m.in. Przemysław Kossakowski z prelekcją „Jak otwierać się na zmianę i nowe doświadczenia?”. Będzie to wykład, w którym prowadzący opowie o umiejętności szybkiego, zwinnego, skutecznego dopasowywania się do zmieniających się okoliczności, oparty na wieloletnich, często ekstremalnych doświadczeniach, zebranych podczas realizacji podróżniczych programów telewizyjnych, m.in. „Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Nieoczywiste”.
Yes, We Can!
Z uczestnikami spotka się także Jakub Porada z prelekcją „Yes, We Can. Jak skutecznie rozwinąć uśpiony potencjał?”. Podczas prelekcji omówi „Praktyki-nawyki”, czyli jak czytać jedną książkę dziennie i robić z tego użytek, by osiągać zamierzone cele.
Zajęcia prowadzić będą także wykładowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego. Tematykę, formę i przebieg zajęć opracowało Biuro Karier działające przy US. Tematy zajęć to m.in.: „Budowanie marki osobistej -stuka autoprezentacji”, „Stres – nasz sprzymierzeniec czy wróg” czy „budżet – budowanie nawyków finansowych”
Uczestnicy obozu
Wśród uczestników warsztatów są laureaci zorganizowanego przez Województwo Zachodniopomorskie konkursu „Kręci mnie to”. W gronie laureatów znalazły się zespoły z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 z Gryfina, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt Andrzeja Romockiego „Morro” z Barlinka, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych ze Szczecina, Zespołu Szkół z Połczyna-Zdroju oraz uczestnik konkursu z Zespołu Szkół nr 5 ze Stargardu. Zadaniem uczniów było nagranie z klasą lub ze znajomymi ze szkoły krótkiego filmu o zawodzie lub stanowisku pracy. Młodzi ludzie wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze, a do konkursu zgłaszali głównie propozycje, które wiązały się z profilem klasy lub szkoły, do której na co dzień uczęszczają. W pracach konkursowych zaprezentowane zostały wymarzone zawody uczniów, pojawiły się takie profesje jak: technik fotografii i multimediów, technik informatyk, technik żywienia, technik