Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie podsumowali we wtorek projekt dotyczący ekologii i dziedzictwa kulturowego młodzieży z Polski i Hiszpanii. Uczestnicy w ramach programu Erasmus+ odwiedzili hiszpańską Granadę.
Wyjazd trwał tydzień i miał miejsce w marcu bieżącego roku. Udział w nim wzięło 20 osób, w tym cztery nauczycielki. Koordynatorem projektu z ramienia szkoły była Dorota Fitas.
– „Projekt to nie tylko wyjazd. Wcześniej, w szkole, odbywały się też zajęcia przygotowawcze, zajęcia kulturowe, zajęcia językowe, zajęcia psychologiczne. A dzisiaj założenia projektu są takie, iż trzeba było upowszechniać wśród środowiska lokalnego, wśród nie tylko uczniów naszej szkoły, czy nauczycieli, ale także wśród szkół lokalnych, wśród różnych instytucji” – opowiedziała nam dyrektorka ZSP w Stąporkowie Anna Misiowiec.
Uczestnicy wyjazdu współpracowali ze szkołą Ave Maria Casa Madre w miejscowości Granada. Uczniowie w dniu podsumowania projektu opowiadali o swoich doświadczeniach w Hiszpanii oraz w języku polskim i angielskim zaprezentowali walory przyrodnicze województwa świętokrzyskiego. Dyrektorka Anna Misiowiec opowiedziała nam, co młodzież robiła podczas wyjazdu:
– „Młodzież, w ramach projektu, rozwijała swoje kompetencje, przede wszystkim, językowe, ale także i kulturowe, społeczne, miała możliwość obserwowania swoich kolegów z partnerskiej szkoły, obserwowania ich kultury, a także osobliwości przyrodniczych. Szkoła ma obserwatorium ptaków. Młodzież dużo też zwiedzała. Zwiedzaliśmy Granadę, wspaniałe, piękne miasto. Powiedzenie mówi, iż kto nie widział Granady to niczego nie widział”
Wyjazd był świetną okazją dla uczestników, aby mogli rozwijać swoje doświadczenia i umiejętności społeczne. Swoimi wrażeniami z projektu podzielili się uczniowie z technikum i liceum:
– „W ramach programu Erasmus polecieliśmy do Hiszpanii. Głównie celem tego projektu było dowiedzenie się czegoś nowego, zdobycie nowej wiedzy. Podczas projektu byłem w stanie doświadczyć, na jakim poziomie jest mój angielski, czy potrafię się komunikować. Zwiedziłem Hiszpanię, dużo się dowiedziałem, także jestem bardzo zadowolony z tego projektu” – mówił Wojciech.
– „Mieliśmy tam lekcje dotyczące ekologii, byliśmy w obserwatorium ptaków, poznawaliśmy kulturę tego kraju, mogliśmy doświadczać tego, co oni robią na lekcjach, jak to u nich wygląda. Oni prowadzą kilka lekcji na raz. Mogliśmy poznawać zabytki, które otaczają szkołę i rozwijaliśmy się w kierunku języka angielskiego” – powiedziała nam Kinga.
Projekt noszący nazwę „Współczesne postawy ekologiczne wobec przyrody i dziedzictwa kulturowego młodzieży z Polski i Hiszpanii” został dofinansowany z Funduszy Europejskich. W podsumowaniu udział wzięli między innymi burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska i wicestarosta konecki Wiesław Skowron.
Zdjęcia: