Czym charakteryzują się innowacje technologiczne na miarę XXI wieku? Jak powstaje wydruk 3D? Czym jest sztuczna inteligencja? Do czego służą mikrokontrolery? Tego wszystkiego dowiadują się uczniowie w Szkole Podstawowej w Grodziszczu, a jest to możliwe, m. in. dzięki projektom SuperKoderzy, Centrum Mistrzostwa Informatycznego czy Laboratoria Przyszłości i jego metodycznego rozszerzenia, czyli Mobilnego Laboratorium Przyszłości.
Laboratorium to rządowe przedsięwzięcie realizowane przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Wyposażony w nowoczesny sprzęt bus przemierza drogi każdego z województw, a zewnętrzni edukatorzy realizują nieodpłatne zajęcia w szkołach, które zgłosiły się do tego projektu. W województwie dolnośląskim niemal 1000 szkół wyraziło taką chęć, ale ze względów organizacyjnych w tym roku szkolnym możliwa jest realizacja ok. 160 placówek oświatowych.
Tym bardziej jest nam miło, iż Mobilne Laboratorium Przyszłości zawitało 5 stycznia 2023 r. do Szkoły Podstawowej w Grodziszczu. To pierwsza z gminnych szkół, w której zorganizowano tego typu zajęcia. Edukatorzy prowadzili z uczniami pasjonujące warsztaty z zakresu druku 3D i Sztucznej Inteligencji, przygotowując dzieci do wejścia z odpowiednimi kompetencjami w przesycony technologią świat – mówi Jadwiga Ostrowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu.
/UG Świdnica, opr. red./