Mobilny Przystanek Historia Przyszłości w Świętokrzyskiem

radiokielce.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Janusz Ślęzak - IPN


Pińczów i Włoszczowa znalazły się na trasie drugiej edycji Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości. Jest to inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej, która zachęca do wzięcia udziału w nowoczesnej edukacji historycznej, a tym samym do nauki historii w nowy, atrakcyjny sposób. Dodatkowo jest to jedyna taka okazja do poznania wszystkich gier i aplikacji Biura Nowych Technologii IPN. W ubiegłorocznej edycji projektu wzięło udział ponad 2 tys. osób z 21 miejscowości.

Magdalena Hajduk dyrektor Biura Nowych Technologii IPN wyjaśnia, iż Mobilny Przystanek Historia Przyszłości to miejsce zaprojektowane w formie przestrzennej wystawy, w środku której znajdują się stanowiska z komputerami i urządzeniami VR (virtual reality). Jak dodaje, wystawa odwiedza małe miejscowości, gdzie nie wszyscy mają dostęp do najnowszych technologii.

– Prezentujemy projekty takie jak między innymi „Gra Szyfrów”, lektura szkolna i pierwsza produkcja Biura Nowych Technologii. Gra osadzona jest w czasach wojny polsko-bolszewickiej, a zadaniem gracza jest złamanie wrogich szyfrów i unieszkodliwienie pancernych pociągów. Inny projekt, z którym można się zapoznać to „Świadectwo poMOCY”, etiuda filmowa dostępna na VR opowiadająca o losach rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom w trakcie II wojny światowej. Są także mniejsze projekty, takie jak podcasty dotyczące wykorzystywania w edukacji nowych technologii. Nauczyciele otrzymują od nas gotowe materiały, które mogą wykorzystać podczas prowadzenia lekcji, a także quizy edukacyjne – wyjaśnia.

Fot. Janusz Ślęzak – IPN

Magdalena Hajduk dodaje, iż przedstawiane gry i aplikacje służą do pogłębiania wiedzy historycznej oraz kształtowania postaw obywatelskich.

– Zapraszamy wszystkich do skorzystania z tej wyjątkowej lekcji historii. Niech to będzie bodziec do zainspirowania się prawdziwymi bohaterami historii Polski. Celem całego przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw patriotycznych i miłości do Ojczyzny- zaznacza.

Stanowiska VR (Virtual Reality) dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli 13 rok życia (do 18 roku życia potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców). Osoby poniżej 13 roku życia nie mogą skorzystać z tych stanowisk.

Projekty edukacyjne IPN wykorzystujące nowe technologie można pobrać za darmo na platformie Steam. Są one dostępne w 14 wersjach językowych.

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości będzie można odwiedzić w regionie świętokrzyskim, w dniach 12-14 września w Pińczowie oraz 15-17 września we Włoszczowie. Szczegółowe informacje można znaleźć na kielce.ipn.gov.pl.

Fot. Janusz Ślęzak – IPN


Idź do oryginalnego materiału