Modułowe e‑podręczniki na konferencji „Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną”

ore.edu.pl 7 godzin temu

Eksperci projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e‑podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e‑materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się” wzięli udział w konferencji „Edukacja na miarę XXI wieku ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną”, która odbyła się 24 kwietnia w Toruniu. Zorganizował ją Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

Konferencja była okazją do zaprezentowania rozwiązań wspierających rozwój edukacji cyfrowej, w pełni zgodnych z czwartym priorytetem polityki oświatowej państwa: „Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie”.

W programie znalazły się trzy inspirujące wystąpienia ekspertek Ośrodka Rozwoju Edukacji. Dominika Gaponiuk i Angelika Wiśniewska zaprezentowały możliwości, jakie oferuje Zintegrowana Platforma Edukacyjna, w wystąpieniu zatytułowanym „Zintegrowana Platforma Edukacyjna – nowocześnie, profesjonalnie, bezpłatnie!”. Następnie Dominika Gaponiuk przedstawiła założenia projektu modułowych e‑podręczników jako odpowiedzi na potrzeby współczesnej szkoły. Pokazała, jak nowe e‑materiały wspierają personalizację nauczania i rozwój kompetencji przyszłości. Trzecie wystąpienie – Angeliki Wiśniewskiej – dotyczyło edukacji 4.0 i koncepcji Zestawów Narzędzi Edukacyjnych jako narzędzi wspierających kompetencje najważniejsze w nowoczesnym nauczaniu.

W drugiej części konferencji odbyły się warsztaty „ZPE w praktyce, czyli jak skutecznie wdrażać platformę w codziennej pracy”. Eksperci ORE Dominika Gaponiuk i Michał Szymczak – w dwóch równoległych grupach – zaprezentowali sposoby wykorzystania zasobów platformy w codziennej pracy nauczyciela. Uczestnicy poznali m.in. funkcjonalności scenariuszy lekcji z Zestawów Narzędzi Edukacyjnych oraz narzędzia do tworzenia własnych materiałów dydaktycznych. Zdobyli również wiedzę na temat tego, jak dostosować e‑zasoby do potrzeb swoich uczniów, a przy tym oszczędzić swój czas i zwiększyć skuteczność nauczania.

Podczas konferencji nauczyciele mogli się przekonać, iż technologia w edukacji to nie chwilowa moda, tylko konkretne wsparcie pracy nauczyciela. Modułowe e‑podręczniki i Zintegrowana Platforma Edukacyjna to skuteczne narzędzia wspierające współczesne nauczanie.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Idź do oryginalnego materiału