Co to znaczy? Przekazując treści słowami, warto to "coś" pokazać, może narysować, a następnie poprosić o powtórzenie czy przeprowadzić minitest, żeby upewnić się, iż dziecko wszystko zrozumiało. Chodzi o to, by maksymalnie wzbogacić werbalny przekaz o elementy przykuwające uwagę malucha ciekawą formą. Bo, gdy czegoś słucha z zainteresowaniem, to nowe informacje naturalnie zapisują i utrwalają się w jego/jej pamięci.
Każdy rodzic pewnie ma własne sztuczki, jak poszerzać wiedzę pociechy tak, by nie myślała o niebieskich migdałach, tylko była skupiona na tym, czego powinna się nauczyć. Oczywiście, efekty bywają różne, dlatego warto skorzystać z pomocy sojuszników w nauczaniu. Jakich? Chociażby edukacyjnych zabawek. Jedna z nowości, która zaczyna podbijać serca maluchów (i ich rodziców), to robot edukacyjny Step.
Za ten wynalazek odpowiedzialni są "magicy" ze studia projektowego Lisciani, znanego producenta gier edukacyjnych i kreatywnych zabawek dla dzieci. Ich najnowsze dzieło ma wygląd czerwono-białego cylindra z dużym przyciskiem na górnej części i ruchomą rączką wychodzącą z zagłębienia w dolnej części. Pośrodku znajduje się "oko" z wysuniętą obwolutą – ta konstrukcja pełni funkcję swego rodzaju czytnika.
Do tej kieszonki dziecko może wsuwać karty z alfabetem (26 sztuk), cyframi (9 sztuk) oraz zagadnieniami tematycznymi (30 sztuk), a także karty z quizami (5 sztuk). Wszystkie te elementy znajdują się w opakowaniu zabawki wraz z 2 pisakami i kablem do ładowania. I to wystarczy, by robot Step stał się przyjaznym nauczycielem dziecka, który nauczy je rysowania, a także czytania oraz pisania cyfr, literek i nazw np. zwierząt czy pojazdów.
Ta technologiczna zabawka prowadzi naukę przez słuchanie w bardzo angażujący sposób. Interaktywny robot mówi, przemawiając sympatycznym głosem w języku polskim. Posiłkuje się przy tym wierszykami, rymowankami i ciekawostkami, a także zagadkami w postaci quizów. Wyposażony w ramię rysuje omawiane zagadnienia (np. figury), a następnie zachęca dziecko do odgadywania liczb i nazw lub odwzorowywania rysunków.
W przypadku bardziej skomplikowanych rysunków cały proces odbywa się krok po kroku. Po każdym narysowanym fragmencie robot się zatrzymuje, aby dziecko miało czas na skopiowanie ilustracji na swoją kartkę. Każdy narysowany fragment zabawka wzbogaca o wypowiadane z głośnika dodatkowe informacje. Przykładowo, gdy tematem są zwierzęta, robot opowiada o tym, gdzie żyją, czy co je charakteryzuje.
Z takim towarzyszem do wspólnej nauki i zabawy dziecko bardzo łatwo i gwałtownie opanuje czytanie, pisanie, liczenie czy rysowanie w zakresie znajomości podstawowych pojęć. Dodatkowo, słuchając i obserwując poczynania robota, powtarzając po nim słowa i naśladując czynności kreślarskie, maluch wyćwiczy koordynację ruchową oko-ręka, wyostrzy koncentrację oraz rozwinie kreatywność.
Choć robot edukacyjny stanowi produkt technologiczny z krwi i kości, to jego intuicyjna obsługa nie nastręcza żadnych trudności. Zabawkę ładuje się w wygodny sposób, gwałtownie i na długo. Po naładowaniu wystarczy podłączyć ramię rysujące, wybrać jedną z interaktywnych kart, włożyć ją do "oka", zamontować marker w ruchomym ramieniu i nacisnąć czerwony przycisk. I można już wykonywać instrukcje!
Step oferuje dwa tryby zabawy do wyboru: nauka (robot przybliża dziecku dane zagadnienie) oraz quiz (robot sprawdza nabytą przez dziecko wiedzę). Oczywiście, wszystkie informacje, jakie podaje, dostosowane są dla przedszkolaków. Zabawka o edukacyjnym charakterze przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-8 lat. Więcej materiałów o robocie odgrywającym rolę nauczyciela rysunku można znaleźć na tej stronie.