Muzeum Śląska Opolskiego podsumowało pierwszy rok projektu: Opolska Sieć Mentorów Edukacji Kulturalnej – Muzeum w sieci wyzwań. Przez cały rok nauczyciele i działacze kultury brali udział w szkoleniach, warsztatach i wymieniali się doświadczeniami. Dzięki temu mogą być mentorem edukacji kulturowej w swoim środowisku, tworząc sieć specjalistów inspirujących innych animatorów i nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań z użyciem nowatorskich rozwiązań twórczych i artystycznych.
– Po roku pracy zdobyli oni szereg kompetencji z zakresu edukacji kulturalnej. Przede wszystkim są to kompetencje, które pozwalają im wzmacniać się w działaniach, które podejmują w regionie. To zarówno kompetencje związane z zachowywaniem swojego dobrostanu jako animatora, jako nauczyciela. Ale też z większym, kreatywnym i pełnym pasji podejściem do realizowanych w społecznościach lokalnych inicjatyw – mówi dr Joanna Ojdana, zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego.
– Na pewno było dużo ciekawych warsztatów, które pomogły mi, ale też nam jako instytucji rozwinąć się pod względem cyfrowym, marketingowym. Było też mnóstwo inspiracji z innych instytucji – mówi Justyna Wajch z Biblioteki Pedagogicznej w Opolu.
– Dla mnie to takie nowe odkrycie, też zostałem zaproszony do tego projektu trochę później. Chcieliśmy w jego trakcie pokazać na czym polega edukacja kulturalna z uczniami niepełnosprawnymi – dodaje Artur Walkowiak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem.
W sumie tytuł Mentora przyznano 45 osobom.
Muzeum Śląska Opolskiego nie kończy jednak realizacji tego projektu. Już w lutym przyszłego roku wystartuje nabór do kolejnej edycji.
dr Joanna Ojdana, Justyna Wajch, Artur Walkowiak:
Szersza relacja:
Autor: MGP