Na polskie uniwersytety startują głównie polscy obywatele, ale nie tylko. Coraz częściej nasze uczelnie są atrakcyjne również dla zagranicznych studentów. Tak jest w przypadku stworzonej w 2022 roku warszawskiej Akademii Kopernikańskiej. Jej częścią jest Szkoła Główna Mikołaja Kopernika, która w październiku ubiegłego roku uruchomiła szkołę doktorską na pięciu kierunkach - astronomii, ekonomii, prawie, medycynie oraz teologii i filozofii. I to właśnie na ten pierwszy dostało się kilkunastu studentów z drugiego końca świata, a ściślej rzecz biorąc, z Indii. I to wyłącznie z tego jednego państwa.
REKLAMA
Zobacz wideo Czego się uczyć, żeby mieć dobrą pracę? "Ważne są umiejętności i kompetencje"
Hindusi w Akademii Kopernikańskiej. Zostaną doktorami astronomii
Jak wynika z list rankingowych Akademii Kopernikańskiej, na rok akademicki 2024/2025 na kierunek astronomia zakwalifikowało się wstępnie 11 osób z Indii, z czego dwie figurowały na liście rezerwowej. Ostatecznie studia rozpoczęło dziewięcioro Hindusów. Jest to o tyle nietypowe, iż na pozostałe kierunki szkoły doktorskiej zakwalifikowali się wyłącznie Polacy. Co interesujące na ten kierunek aplikowało w sumie 36 kandydatów z różnych krajów, ale ostatecznie studia zaczęło tylko 11 z nich
W rekrutacji na studia doktoranckie w roku akademickim 2024/25 w dyscyplinie astronomia aplikowało 36 kandydatów, reprezentujących różne kraje, w tym Polskę, Indie, Amerykę Południową (Trynidad i Tobago), Pakistan oraz Iran
- powiedziała Karolina Kordowska, menadżerka ds. PR Akademii Kopernikańskiej w rozmowie z serwisem "Rzeczpospolita", cytowana przez portal Bankier.pl.
Akademia Kopernikańska atrakcyjna dla obcokrajowców. Czeka ją likwidacja?
Akademia Kopernikańska powstała w 2022 roku, a jej celem jest zwiększenie rozpoznawalności polskiej nauki w świecie i konkurencyjności. I choć stała się obiektem zainteresowania obcokrajowców, to niestety niedługo może przestać istnieć. 11 września 2024 roku odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, na którym omawiano kwestię likwidacji placówki. Dlaczego? Już na początku istnienia nowej uczelni pojawiały się głosy, iż to niepotrzebna konkurencja dla Polskiej Akademii Nauk, a także marnowanie publicznych pieniędzy, które można przeznaczyć na inne, lepsze cele. Powstał również projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, który ma zostać przyjęty w pierwszym kwartale 2025 roku.