Na egzaminie ósmoklasisty potknęła się noga? W tych sytuacjach może być unieważniony

mamadu.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Egzamin ósmoklasisty można pisać w dodatkowym, czerwcowym terminie. fot. Piotr Hukalo/East News


Uczniowie 8 klas właśnie kończą sesję egzaminacyjną: przez ostatnie 3 dni pisali egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Tak samo, jak w przypadku przeprowadzania egzaminów maturalnych, uczniów szkoły podstawowej również obowiązuje szereg zasad. Ten, kto je złamie, może mieć unieważniony egzamin.


Zasady przeprowadzania egzaminu


Sesja egzaminów ósmoklasisty właśnie dobiega końca. Dziś trzeci dzień, podczas którego uczniowie napiszą egzamin z języka obcego nowożytnego. Warto pamiętać nie tylko o tym, jaki zakres materiału obowiązuje uczniów i jakie lektury mogą się zdarzyć na egzaminie. Należy przede wszystkim znać zasady, które wyznacza CKE i które obowiązują w czasie trwania egzaminów. Dzięki ich przestrzeganiu można bowiem uniknąć unieważnienia zdawanego testu.

Nie tylko na maturze można zostać pozbawionym prawa do zdawania egzaminu za korzystanie z telefonu, nieodpowiednie zachowanie czy ściąganie. W przypadku egzaminu ósmoklasisty jest podobnie. Na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej możemy przeczytać dokładne wytyczne, które obowiązują uczniów. Zasady dotyczą m.in. materiałów i przyborów pomocniczych, jakie młodzież może mieć podczas trwania egzaminu. Są to:

W dalszych wytycznych co do przedmiotów wymieniane są szczególne przypadki: uczniowie niedowidzący mogą mieć sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne, przybory optyczne. Uczniowie obcojęzyczni mogą mieć słownik dwujęzyczny, a ci ze stwierdzoną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną dyskalkulią – kalkulator prosty. W przypadku uczniów z chorobami przewlekłymi nastolatek powinien mieć ze sobą lekarstwa, które mogą być mu potrzebne (np. insulina dla cukrzyka, telefon z aplikacją, jeżeli uczeń ma pompę insulinową).

Sytuacje, kiedy egzamin się unieważnia


Egzamin ósmoklasisty może unieważnić przewodniczący zespołu egzaminacyjnego w sytuacjach, gdy:


uczeń wniesie na salę egzaminacyjną lub będzie w niej korzystał z urządzenia telekomunikacyjnego albo wniesie materiały/przybory niewymienione w spisie materiałów pomocniczych

uczeń zakłóci przebieg egzaminu i utrudni pracę egzaminowanym, np. przez śmiech


zostanie stwierdzone, iż uczeń niesamodzielnie rozwiązuje zadania.


W przypadku ostatniego punktu obowiązuje on również podczas sprawdzania pracy już po odbyciu się egzaminu. jeżeli egzaminator sprawdzający pracę stwierdzi, iż użyte przez ucznia sformułowania w pracy pisemnej są nienaturalne i odbiegają od jego wypowiedzi w innych częściach egzaminu, może unieważnić go.

Co zrobić, jeżeli egzamin zostanie unieważniony?


Uczeń ma prawo do przystąpienia do egzaminu w terminie dodatkowym, który w tym roku odbędzie się 10-12 czerwca 2024 roku. Wtedy egzaminy również realizowane są o godzinie 9:00. Ten termin jest również dla osób, które nie mogły w maju przystąpić do egzaminu z powodu przyczyn losowych lub zdrowotnych. Nie istnieje żaden kolejny poprawkowy termin, jeżeli uczeń po raz drugi będzie miał unieważniony egzamin, otrzymuje z niego 0 punktów. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 roku.

Źródło: cke.gov.pl, rmf24.pl


Idź do oryginalnego materiału