Jak poinformowała mgr Leokadia Drożdż, sekretarz Kapituły Nagrody imienia Jana i Wojciecha Wawrzynków, na tegoroczny konkurs napłynęło siedem prac obronionych w siedmiu uczelniach w Warszawie, w Krakowie, w Katowicach, w Poznaniu i w Opolu.
Z Uniwersytetu Opolskiego zgłoszona została jedna praca. Jej autorem jest mgr Bartosz Janczak, a promotorką dr hab. Adriana Dawid, prof. UO. Praca nosi tytuł Rok 1956 w województwie opolskim.
Nagrody imienia Jana i Wojciecha Wawrzynków – laureaci
Kapituła Nagrody imienia Jana i Wojciecha Wawrzynków obradująca pod przewodnictwem Jacka Wawrzynka, przedstawiciela fundatorów, zdecydowała o następującym podziale nagród:
Mikołaj Chmieliński, zdobywca głównej nagrody, otrzymał ją za pracę Fotografia krajobrazowa jako reprezentacja miejsca. Pejzaż w fotografii artystycznej na Górnym Śląsku w latach 1950–1992. Powstała ona na Uniwersytecie Warszawskim, a jej promotorem jest dr hab. Marcin Lachowski, prof. UW.
Ponadto kapituła postanawiała przyznać dwa wyróżnienia. Otrzymały je:
- mgr Katarzyna Hetmańczyk (z powodów rodzinnych nieobecna na uroczystości) za pracę Przemysł 4.0 – nowa ścieżka rozwojowa dla (po)górniczych miast tracących funkcje?. Praca powstała na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jej promotorem jest dr hab. Krzysztof Gwosdz, prof. UJ;
- mgr Sylwia Kalemba za pracę Problematyka konserwacji i aranżacji wystawienniczej chrzcielnicy z 1576 roku, pochodzącej z kościoła św. Mikołaja w Brzegu. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, zaś promotorem pracy dr Mariusz Wrona.
Laureaci o swoich pracach
– Napisałem pracę o niesamowitym środowisku fotografów i fotografek śląskich – mówił Mikołaj Chmieliński. – Zrzeszonych w ramach okręgu śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Starałem się wykazać w mojej pracy, iż to środowisko niezwykle fotografowało krajobraz lokalny, wyrażając swe przywiązanie do niego i celebrując doświadczanie go. Proszę byście państwo w wolnym czasie zerknęli na nie w internecie lub w albumach.
– Jest mi niezmiernie miło, iż moja praca została wyróżniona – powiedziała Sylwia Kalemba. – Szerzenie kultury dziejów regionu jest naszą misją. Jako konserwator dzieł sztuki miałam okazję zagłębić się w dzieje Śląska w czasie rozkwitu protestantyzmu. Obiektem mojej pracy była kamienna chrzcielnica z 1576 roku ufundowana dla kościoła św. Mikołaja w Brzegu. w tej chwili chrzcielnica należy do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Jacek Wawrzynek przypomniał historię (sięgającą 1991 roku) i dzień dzisiejszy fundacji której przewodniczy. Podkreślił jej niezależność, działanie na zasadzie dobrej woli, ale i bliską współpracę z Instytutem Śląskim. Podziękował za pracę członkom kapituły, którzy corocznie oceniają prace magisterskie o Śląsku.
Nagrody imienia Jana i Wojciecha Wawrzynków od 33 lat sponsorowana jest przez rodzinę Wawrzynków (jej przedstawiciele byli obecni na gali). Instytut Śląski w Opolu dba o organizację konkursu. Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas obchodów 90-lecia istnienia Instytutu Śląskiego w Opolu.
Na stronie instytutu jest już informacja o nowej edycji konkursu.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.