Najbardziej pożądane zawody w Polsce. Pensja? Marzenie

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl


Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało zestawienie, z której wynika w jakich zawodach będzie najniższe bezrobocie. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz siódmy opublikowało prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego. W raporcie wskazano 35 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.
REKLAMA


Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa oświatowego samorządy na 2026 r. otrzymają zwiększoną kwotę potrzeb oświatowych dla szkół kształcących w zawodach wskazanych w prognozie z 2025 r.


Zobacz wideo


Dlaczego młodzi ludzie nie chcą być nauczycielami? "Zarobki. Dostają mniej niż najniższa krajowa"


W tych zawodach będzie najmniejsze bezrobocie. MEN opublikowało listęGłównym celem jest prognozy jest wspomaganie szkolnictwa branżowego poprzez stymulowanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe.Wykaz zawiera listę zawodów w ujęciu alfabetycznym: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektromobilności, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.Każde województwo ma zapotrzebowanie na konkretny zawód. pozostało jedna niespodziankaPo raz pierwszy w statystykach pojawił się zawód z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej. Ma to związek z tym, iż w Polsce w 2050 r. aż 32,7 proc. populacji będą stanowiły osoby po 65. roku życia. To oczywiste, iż wówczas znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na opiekunów w domach pomocy społecznej i opiekunów osób starszych.


W 2025 r. po raz pierwszy w części wojewódzkiej prognozy. obok zawodów z części krajowej. pojawił się jeden zawód będący specjalizacją regionalną w danym województwie. Te zawody to:technik agrobiznesu - województwo podlaskie,technik aranżacji wnętrz - województwo wielkopolskie,technik elektroautomatyk okrętowy - województwo zachodniopomorskie,technik elektronik - województwo małopolskie,technik elektroniki i informatyki medycznej - województwo mazowieckie,technik mechanik lotniczy - województwo podkarpackie,technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki - województwo świętokrzyskie,technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny - województwo dolnośląskie,technik przemysłu jachtowego - województwo warmińsko-mazurskie,technik przemysłu mody - województwo łódzkie,technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej - województwo śląskie,technik technologii żywności - województwo lubelskie, województwo opolskie,technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - województwo pomorskie, województwo lubuskie, województwo kujawsko-pomorskie.Przyszłość należy do AI? Jak najbardziej i wielu już zdaje sobie z tego sprawęObecnie technologia coraz bardziej dominuje nasze życie i wpływa też na pracę. Dobrym dowodem jest fakt, iż dla młodych ludzi coraz bardziej liczy się wspomniana już elastyczność niż wysokiej wypłaty. Jak wynika z raportu "Mind the Gap - How Gen Z is Disrupting the Workplace in 2024", aż 35 procent młodych osób z 14 państw jako główne kryterium wyboru pracy wskazało właśnie elastyczność. Jednak w Polsce wciąż to właśnie wynagrodzenie jest decydującym czynnikiem. Tak wskazało 23 procent pytanych. Z kolei elastyczność jest tuż za wysoką wypłatą, bo wybrało ją kilka mniej (22 procent) pytanych.Edukacja w wielu krajach też zaczyna dbać o umiejętności związane z AI, aby młodzież mogła sobie poradzić z czekającymi na nich wyzwaniami. Na przykład w Korei Południowej sztuczna inteligencja została włączona do oficjalnego programu nauczania, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich realizowany jest program wyszkolenia 100 tysięcy programistów. Zresztą już dziś prawie 70 procent specjalistów korzysta z AI na co dzień, a kolejnych kilkanaście procent chce zacząć. Dlatego nie warto uciekać od technologi, a uczyć się mądrego korzystania z niej, bo to nasza przyszłość.
Idź do oryginalnego materiału