Najszczęśliwsze imię w Polsce przestało być popularne 20 lat temu. W 2024 nazwano tak 27 dziewczynek

gazeta.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Imiona dla dziewczynek. Fot. Alexander Mass / Unsplash


To imię wywodzi się z języka łacińskiego i można je tłumaczyć jako "ta, która przynosi szczęście", bądź po prostu "szczęśliwa". O jego całkiem sporej popularności mogliśmy mówić 20 i 30 lat temu, jednak dziś wybiera je znacznie mniej rodziców. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 27 dziewczynek. Czy to oznacza, iż "najszczęśliwsze imię" odchodzi do lamusa?
"Przynosząca szczęście", "szczęśliwa", "błogosławiona" to tłumaczenia imienia Beata, które wzięło się od łacińskiego słowa "beatus". Niektórzy etymolodzy doszukują się także tu też greckich korzeni, bo "beatus", oznacza w tym języku "walczącą". Od wieków przyciąga ono uwagę rodziców poszukujących dla swojej córki imienia oryginalnego z nutką tradycji i o oczywiście wyjątkowym znaczeniu. Jednak w 2024 roku wybrano je tylko dla 27 dziewczynek. Czy w tej chwili trwający rok przyniesie spektakularne zmiany? A może imię Beata na dobre odejdzie w zapomnienie?


REKLAMA


Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Beata - krótka historia wyjątkowego imienia
Imię Beata cieszyło się ogromną popularnością zwłaszcza w poprzednim stuleciu. Dziś nieco jego blask osłabł. W 2022 roku zostało nadane tylko 29 razy, w 2023 roku - zaledwie 24 razy, z w 2024 roku - 27 dziewczynek otrzymało na imię Beata. Porównując to np. z rokiem 2000, kiedy tych nadań było dokładnie 534 to dość spora różnica. Tendencja spadkowa jest tu dość wyraźna.
Jednak skąd ów imię się wzięło? Jego historia sięga czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Tu np. warto wspomnieć o świętej Beacie z Sens. To pochodząca z Hiszpanii dziewica, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Galii w III w. n. e. Kościół katolicki pamięta również jeszcze o świętej Beacie z Afryki, o której życiu niestety nie wiadomo nic, poza tym, iż zakończyło się ono wraz z żywotami innych wyznawców chrześcijaństwa.
Natomiast jeżeli chodzi o nasze ziemie, to imię to pojawiło się już w końcówce XIII wieku i podbiło serca wielu rodziców. Ma ono także męski odpowiednik, który jednak w Polsce zupełnie nie jest popularny, a mianowicie Beat.


Beata - jaka jest, każdy widzi
Beata jest kobietą, którą wielu uważa za szczególnie uzdolnioną artystycznie. Kobiety o tym imieniu ponoć również lubią towarzystwo innych ludzi i chętnie zawierają znajomości. Są niezwykle otwarte na świat i nie boją się "testować nowości".


Znane kobiety, które są jego właścicielkami, to np.:


Beata Chmielowska-Olech: dziennikarka
Beata Kawka: aktorka,
Beata Kozidrak: piosenkarka,
Beata Michniewicz: dziennikarka,
Beata Pawlikowska: dziennikarka, podróżniczka,
Beate Sirota Gordon: feministka,
Beata Ścibak-Englert: aktorka,
Beata Tyszkiewicz: aktorka.


Beata imieniny obchodzi 8 marca, 29 czerwca, 29 sierpnia i 6 września. Natomiast jeżeli chodzi o zdrodbnienia, to do najpopularniejszych zaliczają się: Batunia, Batusia, Bea, Beacia, Beacik, Beania, Beasia, Beat, Beate, Beateczka, Beatek, Beatka, Beatulka, Beatunia, Bebe, Becia, Beta, Beti.
Idź do oryginalnego materiału