"Przynosząca szczęście", "szczęśliwa", "błogosławiona" to tłumaczenia imienia Beata, które wzięło się od łacińskiego słowa "beatus". Niektórzy etymolodzy doszukują się także tu też greckich korzeni, bo "beatus", oznacza w tym języku "walczącą". Od wieków przyciąga ono uwagę rodziców poszukujących dla swojej córki imienia oryginalnego z nutką tradycji i o oczywiście wyjątkowym znaczeniu. Jednak w 2024 roku wybrano je tylko dla 27 dziewczynek. Czy w tej chwili trwający rok przyniesie spektakularne zmiany? A może imię Beata na dobre odejdzie w zapomnienie?
REKLAMA
Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Beata - krótka historia wyjątkowego imienia
Imię Beata cieszyło się ogromną popularnością zwłaszcza w poprzednim stuleciu. Dziś nieco jego blask osłabł. W 2022 roku zostało nadane tylko 29 razy, w 2023 roku - zaledwie 24 razy, z w 2024 roku - 27 dziewczynek otrzymało na imię Beata. Porównując to np. z rokiem 2000, kiedy tych nadań było dokładnie 534 to dość spora różnica. Tendencja spadkowa jest tu dość wyraźna.
Jednak skąd ów imię się wzięło? Jego historia sięga czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Tu np. warto wspomnieć o świętej Beacie z Sens. To pochodząca z Hiszpanii dziewica, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Galii w III w. n. e. Kościół katolicki pamięta również jeszcze o świętej Beacie z Afryki, o której życiu niestety nie wiadomo nic, poza tym, iż zakończyło się ono wraz z żywotami innych wyznawców chrześcijaństwa.
Natomiast jeżeli chodzi o nasze ziemie, to imię to pojawiło się już w końcówce XIII wieku i podbiło serca wielu rodziców. Ma ono także męski odpowiednik, który jednak w Polsce zupełnie nie jest popularny, a mianowicie Beat.
Beata - jaka jest, każdy widzi
Beata jest kobietą, którą wielu uważa za szczególnie uzdolnioną artystycznie. Kobiety o tym imieniu ponoć również lubią towarzystwo innych ludzi i chętnie zawierają znajomości. Są niezwykle otwarte na świat i nie boją się "testować nowości".
Znane kobiety, które są jego właścicielkami, to np.:
Beata Chmielowska-Olech: dziennikarka
Beata Kawka: aktorka,
Beata Kozidrak: piosenkarka,
Beata Michniewicz: dziennikarka,
Beata Pawlikowska: dziennikarka, podróżniczka,
Beate Sirota Gordon: feministka,
Beata Ścibak-Englert: aktorka,
Beata Tyszkiewicz: aktorka.
Beata imieniny obchodzi 8 marca, 29 czerwca, 29 sierpnia i 6 września. Natomiast jeżeli chodzi o zdrodbnienia, to do najpopularniejszych zaliczają się: Batunia, Batusia, Bea, Beacia, Beacik, Beania, Beasia, Beat, Beate, Beateczka, Beatek, Beatka, Beatulka, Beatunia, Bebe, Becia, Beta, Beti.