Nieprzerwalnie od 2002 roku w Phoenix Contact Wielkopolska – w jako jednej
z nielicznych firm w regionie – funkcjonuje Dział Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu, który odpowiedzialny jest za kształcenie zawodowe młodocianych. Przez 22 lata swojej działalności dział intensywnie się rozwinął i wykształcił niemal 200 osób w różnych zawodach technicznych pod okiem wykwalifikowanej kadry.Przez ten czas poszerzona została także oferta dydaktyczna,jak i baza techniczna, z jakiej mogą korzystać uczniowie.Po otwarciu nowego kierunku kształcenia w Tarnobrzegu w 2023 roku przyszedł moment na kolejny znaczący krok rozwojowy -zmianę lokalizacji działu. We wrześniu uczniowie rozpoczęli praktyczną naukę zawoduw zmodernizowanej i przystosowanej hali o powierzchni 700 m2w głównej siedzibie PxCWw Nowym Tomyślu, co znacząco podniesie ich komfort nauki.
Kształcenie zawodowe rozwijane od ponad dwóch dekad
Dział Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learninguprzechodził przez lata kilka znaczących zmian -m.in. otwarcie nowych kierunków kształcenia (w tym również w drugim oddziale firmy w Tarnobrzegu), postawiono też na rozwój i rozszerzenie kadry dydaktycznej, która przygotowuje młode pokolenia do pracy w trzech zawodach – ślusarza, operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz mechatronika.
– Od 2002 roku jako jedna z nielicznych firm na rynku wspieramy kształcenie zawodowe młodych osób, dla których mamy opracowaną dalszą ścieżkę rozwoju w naszej firmie. Wykształciliśmy już 188 osób, z czego 178 znalazło u nas zatrudnienie, w tym: 82 mechatroników, 27 operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa sztucznego, 51 ślusarzy oraz 18 operatorów obróbki skrawaniem– mówiŁukasz Krzyżanek, Kierownik Działu Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu.
Uczniowiepod okiem wykwalifikowanych instruktorów praktycznej nauki zawodu już od pierwszego dnia rozwijają sięipoznajątajniki pracy w wybranym zawodzie.
Firma po ukończeniu 3-letniego kształcenia daje szansę na zatrudnienie na stanowiskach, takich jak: mechanik, monter form wtryskowych, operator maszyn obtryskowych, operator maszyn montażowych, ustawiacz procesu wtrysku, frezer, elektrodrążacz, ślusarz narzędziowy, ustawiacz procesu wykrawania w działach Produkcyjnych, Technicznych, Wtryskowni, Narzędziowni czy Budowie Maszyn.
Nowa lokalizacja działu to jeszcze większe możliwości
W kształceniuucznióww zawodachtechnicznych najważniejsze jest zapewnienie im najwyższego poziomubezpieczeństwa, komfortu nauki, a takżeprawidłowejergonomii pracy na stanowiskach.Odpowiednio zaprojektowana i wyposażona przestrzeń robocza ułatwiaproces zdobywania praktycznychumiejętności orazprzyswajanie wiedzy.
Z końcem marca tego roku w Nowym Tomyślu rozpoczął się remont hali nr 7 przy ulicy Celnej 5 – w siedzibie Phoenix Contact Wielkopolska – właśnie na potrzeby Działu Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu. Pod koniec sierpnia tego roku dokonano ostatnich adaptacji, instalacji maszyn, a całość dostosowano pod wszelkie wymogi.
Powierzchnia użytkowa to 700 metrów kwadratowych,z podziałem na część administracyjną,dydaktyczną oraz salkikonferencyjne.Budynek przeszedł prawdziwą metamorfozę. Oprócz znacznego podniesienia standardu wnętrza i dostosowania go do poziomu organizacji, obiekt został przystosowany do unikalnych i określonych prawnie potrzeb kształcenia osób młodocianych.
– Na parterze znajdują się pomieszczenia dydaktyczne.Oprócz tego powstała wydzielona przestrzeń dedykowanazajęciom z mechatroniki. Na piętrze do dyspozycji kadry są pomieszczenia biurowe orazprzestronna sala szkoleniowa z nowoczesnym systemem audio-wizualnym. Jak przystało na budynek firmy Phoenix Contact, wykorzystuje on nowoczesne źródło ogrzewania –jest nim wydajna, dwufunkcyjna pompa ciepła z modułem zewnętrznym.Budynek wyposażono również w zaawansowany system wentylacji, który sprosta niezbędnym wymaganiom – od pracy biurowej, przez szkolenia, aż po pracęprzy maszynach – dodaje Łukasz Krzyżanek.
Nauka zawodu w komfortowych warunkach
W poniedziałek 2 września jedenaścioro nowych uczniów klas pierwszych z zespołów szkół nr 1 i 2 z Nowego Tomyśla (z którymi PxCW współpracuje) rozpoczęło pierwsze zajęcia w wybranych przez siebie wcześniej zawodach w nowym budynku DRKTiE, w hali 7.
Pracownicy młodociani przez najbliższe trzy lata w swoich macierzystych szkołach zdobywać będąniezbędną wiedzę teoretyczną, z kolei doświadczenie praktyczne – w Dziale Rozwoju Kompetencji Technicznych i E-learningu oraz w działach produkcyjnych. Naukakształceniakończy się państwowym egzaminem potwierdzającym kwalifikacjezawodowe, a pozytywny wynik daje szansę na dalszy rozwój i zatrudnienie w strukturach PxCW.
– Nowywarsztat w pełni dostosowany do obecnych wymagań rynku kształcenia,wykwalifikowana kadra,a takżedostęp do innowacyjnego parku maszynowego iknow-kowpopartegowieloletnim doświadczeniem,to gwarancja sukcesu w rozwoju umiejętności technicznych młodych ludzi.Mamy nadzieję, iż uczniowiew pełni wykorzystają swojemożliwości – my zrobimy wszystko by właśnie tak było, a trzy lata spędzone w DRKTiEbyłypoczątkiem ich wspaniałej zawodowej drogi w naszej firmie– kończy kierownik DRKTiE.