W ramach projektu „Biopodróż” chętni uczniowie klas biologiczno-chemicznych 1AB (grupa 2.) i 2 bchA I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, pod opieką nauczycielek, Moniki Gniatczyki Kamili Stasiewskiej,wzięli udział w zielonej lekcji terenowej.Trasa wiodła od gmachu I LO nad brzeg Noteci.
Podczas spaceru uczniowie obserwowali i rozpoznawali gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych występujących w parku (Park im. 700-lecia) oraz na pobliskich łąkach. Wśród rozpoznanych roślin znalazły się m.in. klon zwyczajny, lipa drobnolistna, mniszek lekarski, koniczyna łąkowa, gwiazdnica pospolita, a także różnorodne gatunki traw i turzyc.
Zajęcia były okazją do nauki rozpoznawania roślin z wykorzystaniem aplikacji mobilnych, przewodnika tzw. „klucza z dziurką” – narzędzia do oznaczania flory wiosennej. Uczniowie dokumentowali przyrodę poprzez zdjęcia oraz zbieranie wybranych próbek.
Zainteresowanie wzbudziła prezentacja różnic między trawami a turzycami – roślinami pozornie podobnymi, ale różniącymi się budową łodygi i ułożeniem liści.
Zajęcia zostały wzbogacone o edukacyjną grę terenową, m.in. przyrodnicze “memory” i zabawę „Piękne okazy”, które w kreatywny sposób utrwalały wiedzę. Była to doskonała okazja do nauki w terenie, integracji oraz budowania wrażliwości na piękno i różnorodność przyrody lokalnej.
Projekt „Biopodróż” oraz zajęcia pozalekcyjne realizowane są dzięki finansowaniu przez Powiat Nakielski, za co serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy także uczniów klas ósmych, którzy przez cały czas mogą dołączyć do udziału w zajęciach projektowych! To świetna okazja, by poznać I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego i jego atmosferę oraz nauczyć się czegoś nowego w praktyczny, interesujący sposób.
Materiały: Monika Gniatczyk











