Nakło nad Notecią: Uczniowie Żeglugi i Czwórki pamiętają o 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

kurier-nakielski.pl 1 tydzień temu

Dnia 04 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedzili Muzeum Katyńskie oraz Powązki Wojskowe w Warszawie.

Celem wyjazdu było zaznajomienie jego uczestników z okolicznościami Zbrodni Katyńskiej, której 85. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Katyńskim, które gromadzi i prezentuje na wystawie stałej m.in. artefakty grobowe wydobyte podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, a także pamiątki, fotografie i archiwalia przekazywane przez rodziny ofiar.

Pod krzyżem sąsiadującym z Lasem „Warta“ zapalono znicze pamięci.

Na Cmentarzu Wojskowym Powązki uczniowie odwiedzili Dolinkę Katyńską – jedno z najstarszych upamiętnień ofiar katyńskich. To tutaj już w latach 80. w uroczystość Wszystkich Świętych gromadziły się setki osób, które oddawały hołd polskim jeńcom wojennym zamordowanym w 1940 roku w Katyniu przez radziecką policję polityczną NKWD.

Chwile zadumy towarzyszyły uczniom odwiedzającym mogiły powstańców warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Szczególnym miejscem były również Panteon – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych oraz „Łączka“ – miejsce pochówku pomordowanych, często w więzieniu mokotowskim polskich patriotów przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956.

Podczas piątkowej wycieczki uczniom z Czwórki i Żeglugi towarzyszyły uczennice z ZS – P w Potulicach.

Tematyką zbrodni katyńskiej uczniowie nakielskiej Żeglugi zajmowali się również na lekcjach katechezy oraz podczas spacerów edukacyjnych do miejsc upamiętnia w Nakle. Tę formę edukacji i pamięci historycznej zorganizowała katechetka p. Iwona Sołdan.

Wycieczkę do Warszawy zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Lucyna Wojciechowska i p. Brygida Majewska.

Tekst: Michał Wiśniewski

Zdjęcia: Iwona Sołdan i Michał Wiśniewski

Idź do oryginalnego materiału