“Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego”

muzeumziemisokolskiej.pl 1 miesiąc temu

Ekspozycja “Nauczyciele Tajnej Oświaty w zbiorach Józefa Zalewskiego” prezentuje pedagogów biorących udział w tajnym nauczeniu w okresie okupacji niemieckiej w gminach Sokółka, Janów, Suchowola, Korycin, Nowy Dwór, Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Krynki. Przedstawia sylwetki m.in.: Ireny Skopczyńskiej, Janiny Gergerowej, Witolda Biziuka, Józefa Kłopotowskiego, Stefanii Burdackiej, Władysława Gutmana, Haliny Zaborowskiej. Wyboru sylwetek i ich opisu dokonał Józef Zalewski, nieżyjący już zasłużony pasjonat historii lokalnej oświaty. Uzupełnieniem planszowej ekspozycji są unikalne dokumenty zebrane przez Zalewskiego.

W roku 2022 prezentowaliśmy wystawę w Kamienicy Tyzenhauza. Dzięki temu pojawiły się w naszych zbiorach nowe eksponaty. Tym razem mamy również nadzieję, iż będzie ona dobrym pretekstem do nawiązania z nami kontaktu i uzupełnienia biogramów zasłużonych nauczycieli z obszaru Sokólszczyzny.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK (ul. Piłsudskiego 2) od 22 października do połowy listopada 2024 r. Wstęp bezpłatny.

Józef Zalewski karierę nauczycielską rozpoczął w 1949 w Krynkach. W latach 1951-55 był kierownikiem szkoły w Babikach, a w latach 1955-65 szkoły w Jacowlanach. Później pełnił kilka lat funkcję inspektora oświaty w Sokółce. Za swoją pracę został m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Znany jest jako autor Izby Pamięci Narodowej – zbioru archiwaliów poświęconych historii szkolnictwa na obszarze dąbrowsko-sokólskim, od momentu jego odrodzenia się po 1920 roku. Jego ideą było zachowanie wiedzy o trudzie i bohaterstwie pedagogów i organizatorów szkolnictwa w obszarze dąbrowsko-sokólskim.

Idź do oryginalnego materiału