Nauczyciele uczyli się, jak radzić sobie ze stresem

doxa.fm 7 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Nauczyciele z regionu spotkali się w środę (24 kwietnia) w Opolskim Centrum Edukacji. Spotkanie skoncentrowane na strategiach radzenia sobie ze stresem zostało zorganizowane z myślą o tych, którzy na co dzień pracują z mieszanymi grupami dzieci polskich i ukraińskich.

– Nauczyciele są przepracowani, zmęczeni ilością zmian i piętrzącymi się obowiązkami. Mamy dwie mocne przesłanki, żeby taką konferencję zorganizować – mówi Hanna Franczak, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji. – Pierwsza, to iż nauczyciel dbając o dzieci, czasami zapomina o sobie. Konferencja jest o tym, żeby nauczyciel pomyślał o sobie. Drugi aspekt, to dzieci z Ukrainy, które uczą się w szkołach w regionie. Niejednokrotnie są dotknięte traumą powojenną, a nauczyciele stoją przed wyzwanie zsocjalizowania tych dzieci, żeby stworzyć grupę.

– W szkole bierzemy odpowiedzialność za dzieci i ta odpowiedzialność jest bardzo ważna, ale jednocześnie trudna. Rodzice egzekwują od nas pewne rzeczy, co nie zawsze przekłada się na pracę z dzieckiem. My nauczyciele, nierzadko lepiej potrafimy ocenić stan i potrzeby dziecka – zwraca uwagę Elżbieta Tworzydło, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu.

– Sztuka może być narzędziem, które zaprasza do dialogu i współpracy. Możemy wykorzystać ją praktycznie w pracy z dziećmi. W obszarze sztuki możemy się komunikować z ludźmi z całego świata i znaleźć coś, co nas łączy. Będę też opowiadał, jak tworzyć warsztaty, które zachęcają do współpracy, wymiany myśli i otwartości na inne osoby – podkreśla Józef Chyży, artysta i edukator.

– Będę chciała skoncentrować swoich słuchaczy na mądrym pomaganiu. jeżeli mądrze pomagam sobie, to wtedy też będę mogła pomagać innym – dodaje Elżbieta Zawodiak.

Dzisiejszej konferencji w OCE towarzyszyły również zajęcia warsztatowe dla nauczycieli.

Hanna Franczak, Elżbieta Tworzydło, Józef Chyży, Elżbieta Zawodiak:

Szersza relacja:

autor: Fabian Miszkiel

Idź do oryginalnego materiału