

Opole centrum debaty PAN: o decyzjach edukacyjnych młodzieży i nadużyciach w systemie wsparcia
O wyborach życiowych młodych ludzi i wyzwaniach systemu pomocy społecznej rozmawiali naukowcy z całej Polski podczas seminarium, które odbyło się 9 maja na Uniwersytecie Opolskim. Wydarzenie poświęcone było m.in. wynikom wieloletnich badań dotyczących wyboru kierunków studiów przez maturzystów z regionu oraz nowej inicjatywie analizującej zjawisko przestępczości socjalnej. Spotkanie towarzyszyło wyjazdowemu posiedzeniu Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN i zgromadziło grono uznanych ekspertów zajmujących się krajową polityką społeczną.
– Od 2016 roku, kiedy prowadzimy badania, już w trzech edycjach wyraźnie widzimy zmianę motywów podejmowania studiów. Na pierwszym miejscu nie stoi już poszerzanie horyzontów myślowych, ale przede wszystkim chęć zdobycia dobrej pracy i dyplomu renomowanej uczelni. Zmieniła się też sytuacja na rynku – dziś wielu studentów pracuje już w trakcie studiów – mówi dr Dominika Malchar-Michalska, profesor Uniwersytetu Opolskiego.
– Kwestia przestępczości socjalnej od zawsze była obecna w dyskursie dotyczącym polityki społecznej. Nasze obecne badania mają na celu przybliżenie jej skutków społecznych. Wiążą się one z obniżeniem zaufania obywateli do instytucji państwowych i publicznych, a także z erozją tzw. kapitału społecznego, czyli uogólnionego zaufania zarówno wobec instytucji, jak i innych ludzi. W konsekwencji instytucje publiczne mogą zacząć postrzegać świadczeniobiorców jako potencjalnych oszustów – tłumaczy dr Wojciech Goleński z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Seminarium w Opolu pokazało, jak ważne są spotkania łączące naukę z praktyką społeczną. Wnioski z debat i prezentowanych badań mogą stać się cennym impulsem dla polityk publicznych – szczególnie tych, które dotyczą młodych ludzi oraz systemu wsparcia społecznego.
dr Dominika Malchar-Michalska, dr Wojciech Goleński:









Autor: Weronika Kurdziel