Miękkie roboty to stosunkowo nowe wynalazki, które buduje się z elastycznych materiałów, pozwalających na łatwe gięcie i rozciąganie, co umożliwia im poruszanie się w nietypowych warunkach. Jak podają specjaliści z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego, do tej pory trudność stanowiło dokładne sterowanie takimi urządzeniami, ponieważ wymagało to skomplikowanych systemów z wieloma źródłami danych wejściowych.
W nowych robotach zastosowano mechanizm zatrzaskowy. Naukowcy opracowali system o nazwie Snap Inflatable Modular Metastructure (SIMM), który pozwala robotowi na płynne odkształcanie oraz szybkie przejście do nowej konfiguracji, korzystając jedynie z jednego źródła powietrza.
Dwa modele robotów
Aby zaprezentować możliwości tego systemu, zespół stworzył dwa modele robotów. Robot pełzający i wspinający się porusza się po powierzchniach jak dżdżownica, rozszerzając i kurcząc swoje ciało. W odróżnieniu od innych miękkich robotów, potrafi także chwytać i wspinać się po kablach, co czyni go przydatnym w trudnych warunkach. Natomiast samorekonfigurujący się robot porusza się do przodu, zginając się, ale potem, z głośnym trzaskiem, rozszerza się do większego kształtu, co pozwala mu zmieniać kierunek i poruszać się po złożonym terenie.
Dzięki zdolnościom do czołgania się, wspinania i przybierania nowych kształtów, ta technologia ma potencjał, by stworzyć roboty ratownicze zdolne do poruszania się po gruzowiskach, a także roboty medyczne, które precyzyjnie poruszałyby się w ludzkim ciele.
Narodowy Uniwersytet Seulski
Narodowy Uniwersytet Seulski, założony w 1946 roku, jest najbardziej prestiżowym uniwersytetem w Korei Południowej. Wydział Inżynierii Uniwesytetu nieprzerwanie dąży do realizacji celu wspierania liderów dla globalnego przemysłu i społeczeństwa. W ramach 12 wydziałów, 323 uznanych na całym świecie profesorów prowadzi rozwój najnowocześniejszych technologii i odgrywa kluczową rolę w napędzaniu międzynarodowego rozwoju.