Wyniki najnowszych badań zespołu prof. Marka Sikorskiego z Wydziału Chemii UAM oraz grupy prof. Radka Cibulki z Uniwersytetu Chemii i Technologii w Pradze zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Chemical Science, wydawanym przez Royal Society of Chemistry. To wyjątkowe wyróżnienie - czasopismo to jest flagowym tytułem tej organizacji.
W artykule naukowcy opisują nowatorskie zastosowanie anionów flawin w katalizie fotoredoks. Kluczową rolę odgrywa tutaj anion 3-metylolumichromu. Jego deprotonacja generuje anion 10-H-izoalloksazyny, który po wzbudzeniu światłem niebieskim lub cyjanowym staje się silnym środkiem redukującym. Anion ten ułatwia katalityczną redukcyjną dehalogenację lub katalizowaną światłem fosfonylację bromobenzonitrylu. W porównaniu z innymi fotoreduktorami na bazie flawiny, utleniony anion flawinowy wykazuje kilka zalet: wyjątkową stabilność (nawet w warunkach tlenowych), absorpcję w zakresie widzialnym i długożyjący singletowy stan wzbudzony.
Badania są częścią projektu realizowanego w ramach grantu międzynarodowego WEAVE UNISONO UMO-2023/05/Y/ST4/00062, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Fot. Adrian Wykrota