Elżbieta Rakuszanka była córką króla niemieckiego i węgierskiego Albrechta II Habsburga i Elżbiety Luksemburskiej, córki cesarza Zygmunta Luksemburskiego. Odznaczała się wybitną inteligencją i opiekuńczością. Umiała przezwyciężyć uprzedzenia wywołane przez chorobę i tworzyć trwałe sojusze i zadbać o dobro dzieci oraz królestwa. Wydano ją za Kazimierza Jagiellończyka, z którym doczekała się trzynaściorga dzieci.
REKLAMA
Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie
Mądra i szalenie inteligentna. Dworzanie ją lubili, a historycy nazwali "matką królów"
Elżbieta Rakuszanka, zwana też Elżbietą Habsbużanką, była żoną Kazimierza Jagiellończyka. Początki ich znajomości nie należały do najłatwiejszych, jednak małżeństwo zostało zawarte 10 lutego 1454 i pobłogosławione. Tego samego dnia arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Jan Sprowski nałożył na głowę Elżbiety koronę królowej.
Historycy mówią, iż małżeństwo Elżbiety Rakuszanki i Kazimierza Jagiellończyka było szczęśliwe i udane. Para przeżyła razem niemal 40 lat i doczekała się trzynaściorga dzieci, z których tylko dwoje zmarło w dzieciństwie.Aż czterech synów zostało królami, a córki poprzez swoje małżeństwa zostały skoligacone z większością panujących wówczas dynastii europejskich. Rakuszanka zapisała się w dziejach Polski jako "matka królów":
Władysław II Jagiellończyk – król Czech i Węgier,
Jadwiga – żona Jerzego Bogatego księcia bawarskiego,
Kazimierz – patron Polski i Litwy, święty katolicki,
Jan I Olbracht – król Polski,
Aleksander Jagiellończyk – król Polski i wielki książę litewski,
Zofia Jagiellonka – żona Fryderyka, elektora brandenburskiego i matka wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna,
Elżbieta – zmarła w dzieciństwie,
Zygmunt I Stary – król Polski i wielki książę litewski,
Fryderyk – biskup krakowski (później kardynał i arcybiskup gnieźnieński),
Elżbieta – zmarła w dzieciństwie,
Anna Jagiellonka – żona księcia pomorskiego Bogusława X,
Barbara Jagiellonka – żona księcia saskiego Jerzego Brodatego,
Elżbieta – żona Fryderyka II, księcia legnickiego.
Potomstwo pary już od pierwszych lat życia stało się obiektem prowadzonej przez nią polityki zagranicznej.
Udane małżeństwo Rakuszanki i Jagiellończyka
O życiu samej Rakuszanki wiadomo jednak niewiele. Pojawia się jedynie przy okazji panowania Kazimiera Jagiellończyka i tematów koronacyjnych jej synów. Całe swoje dorosłe życie poświęciła budowaniu potęgi Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz wychowywaniu dzieci. Choć jej rola w tym dziele była nieoceniona, na lekcjach historii w szkołach jest pomijana. Warto jednak to zmienić, bo Elżbieta Rakuszanka była kobietą, której "herstorię" warto opowiadać dziś na nowo.
Nie zachowały się żadne wizerunki królowej z czasów jej współczesnych, jednak jej wygląd był krytycznie komentowany przez ówczesnych kronikarzy. Dziś wiemy, skąd wynikały ich uprzedzenia. Jak pokazują badania, "matka królów" cierpiała na zdrowiu. W 1972 roku otworzono jej trumnę. Grupa naukowców stwierdziła wtedy, iż Rakuszanka miała wadę kręgosłupa (całe życie przechylała głowę na prawą stronę), a ponadto miała zdeformowaną czaszkę i szczękę.