Pełną parą idą prace na XVIII piętrze wieżowca w centrum Poznania. Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego będzie miało taras widokowy.
O sprawie pisaliśmy już w kwietniu. Wówczas to otwarto oferty w przetargu na wykonawcę, który miałby przebudować ostatnią kondygnację charakterystycznego wieżowca przy ul. Powstańców Wielkopolskich.
– Niestety nie mam dobrej wiadomości. Wpłynęła tylko jedna oferta i to przekraczająca nasz budżet – mówił wówczas Wojciech Zalewski kanclerz Uniwersytetu Ekonomicznego. Jedyną ofertę złożyła firma PTB Nickel.
Będzie taras z widokiem na cały Poznań
– Zakładaliśmy wprawdzie, iż oferty mogą przewyższać nasz budżet, ale nie aż o 1,5 mln zł – wyjaśniał wówczas kanclerz. Obiecywał też, iż uczelnia postara się znaleźć brakujące środki i się udało.
Dzięki temu prace już trwają.
– Przygotowujemy dla Was taras widokowy z przepiękną panoramą na Poznań – informuje teraz kanclerz uczelni dr Wojciech Zalewski.
Prace potrwać mają do końca tego roku. To jednak niejedyna z inwestycji Uniwersytetu Ekonomicznego w tym budynku.
Bez nowej windy ani rusz
– W międzyczasie będziemy chcieli rozpocząć wymianę wind w budynku, a przynajmniej jednej. Spodziewamy się dużego zainteresowania tarasem i chcemy zapewnić w budynku jak najlepszą komunikację. Otwarcie tarasu planowane jest na wiosnę przyszłego roku – tłumaczy kanclerz.
Co oprócz pięknych widoków na nim znajdziemy?
– Zrobiliśmy ankietę, w której zapytaliśmy poznaniaków, jak sobie wyobrażają taras. Wypełniło ją 2,5 tys. osób. Chciały, by na górze znalazły się też lunety oraz oznaczenia miejsc, które widać w oddali. Bardzo często poznaniacy wspominali o tym, iż chcieliby na tarasie wypić kawę czy zjeść ciastko – wyjaśnia kanclerz Zalewski. Właśnie dlatego zaplanowano tu również kawiarnię, którą poprowadzi zewnętrzny operator.
Collegium Altum to projekt Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Wznoszenie gmachu rozpoczęto w latach 70., a zakończono dopiero po 20 latach w 1995 r.
Taras widokowy miałby się znajdzie się na na jego 18. piętrze, czyli na wysokości 74,45 m. Cały gmach wraz z anteną mierzy 103,35 m.
fot. Łukasz Gdak/archiwum